US OPEN: Αποκλείστηκε από τον 18χρονο Αλκαράθ, “διάδοχο” του Ναδάλ ο Τσιτσιπάς

Ο 18χρονος Ισπανός Αλκαράθ, ο οποίος θεωρείται ο διάδοχος του σπουδαίου Ράφα Ναδάλ, πέταξε εκτός US Open τον Στέφανο Τσιτσιπά. Το παιδί-θαύμα του ισπανικού τένις, νούμερο 55 στον κόσμο, έπειτα από μια σπουδαία μάχη που ξεπέρασε τις τέσσερις ώρες και κρίθηκε στο τάι μπρέικ του πέμπτου σετ, επικράτησε 3-2 (6-3, 4-6, 7-6, 0-6, 7-6) του κορυφαίου Έλληνα τενίστα, πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του απέναντι στο νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε φάση των 16 ενός Grand Slam.

Παράλληλα, έγινε ο νεαρότερος τενίστας μετά τον 17χρονο Μάικλ Τσανγκ το 1989, που περνάει στον τέταρτο γύρο του US Open. Μάλιστα έχει υψηλές πιθανότητες να φτάσει ακόμη και στην οχτάδα καθώς ο επόμενος αντίπαλός του είναι ο Γερμανός qualifier (δεν βρισκόταν στο κυρίως ταμπλό) Πέτερ Γκογιόφτσικ.

Αντιθέτως, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατόρθωσε να πάει μακριά στο τουρνουά παρά τις υψηλές προσδοκίες που έχει δημιουργήσει ιδίως μετά τον τελικό του Roland Garros. Ούτε στο Wimbledon, ούτε και στο US Open κατόρθωσε να επαναλάβει (ούτε καν να πλησιάσει) μια ανάλογη πορεία με το Παρίσι έχοντας αποκλειστεί στον α’ γύρο και στους 32, αντιστοίχως. Γενικότερα το αμερικανικό όπεν φαίνεται ότι δεν του ταιριάζει καθώς ποτέ δεν έχει πάει πέρα από τον τρίτο γύρο!

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό κι ο μικρός έδειξε εξαρχής τις άγριες διαθέσεις του. Αιφνιδίασε τον Τσιτσιπά και πήρε το πρώτο σετ με 6-3. Ο Έλληνας πρωταθλητής απάντησε κερδίζοντας το επόμενο σετ με 6-4, αλλά ο Αλκαράθ στο πιο κομβικό σετ του παιχνιδιού, αντί να το χάσει καθώς βρέθηκε στο στο 2-5 και με τον Τσιτσιπά να έχει τρία σετ μπολ(!), τα έσωσε κι αφού έκανε δύο σερί μπρέικ στον Τσιτσιπά, οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ όπου ήταν ανώτερος και πέτυχε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Τσιτσιπάς έπαιζε… μόνος του κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο κορτ, όπως καταδεικνύει και το 6-0 επί του Αλκαράθ, ο οποίος όμως δεν πτοήθηκε και έδειξε ψυχή και μεγάλη κλάση στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Οι δυο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι τέλους και το παιχνίδι πήγε στα… πέναλτι του τάι μπρέικ. Κι εκεί πάλι ο Αλκαράθ κυριάρχησε του Τσιτσιπά και πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του μπροστά σε ένα εκστασιασμένο κοινό που είχε ταχθεί ξεκάθαρα υπέρ του μικρού από νωρίς στο ματς.

«Χωρίς αυτό το κοινό δεν θα είχα την ευκαιρία να κερδίσω. Ήμουν πίσω στην αρχή του τέταρτου σετ, ευχαριστώ το κοινό, που με ώθησε στο πέμπτο σετ. Είναι ένα υπέροχο συναίσθημα για εμένα, Αυτή η νίκη σημαίνει πολλά. Είναι η μεγαλύτερη της καριέρας μου. Το να κερδίσω τον Στέφανο Τσιτσιπά είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα. Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο για μένα» δήλωσε ο Αλκαράθ φανερά συγκινημένος.