Μπάσκετ γυναικών: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός, 74-66 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Με την επικράτηση στο Game 3 οι «πράσινες» πανηγύρισαν το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους και πρώτο από το 2013, σπάζοντας παράλληλα την κυριαρχία του Ολυμπιακού τα τελευταία πέντε χρόνια στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ήταν διαβασμένες από το ξεκίνημα του αγώνα. Η άμυνα ζώνης αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό, όπως έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο του Game 2 στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» και με την Τσάστιντι Ριντ ως σημείο αναφοράς για ακόμα μια φορά κατάφερε να πάρει προβάδισμα, να το συντηρήσει κατά τη διάρκεια του αγώνα και στα τελευταία λεπτά να το αυξήσει, φτάνοντας σε θρίαμβο μέσα στην έδρα του «αιωνίου» αντιπάλου.