• 13 Ιουνίου, 2021

EURO 2021: Γιατί θα πραγματοποιηθεί σε 11 πόλεις – Οι όμιλοι και το πρόγραμμα

 EURO 2021: Γιατί θα πραγματοποιηθεί  σε 11 πόλεις – Οι όμιλοι και το πρόγραμμα

Από τις 11 Ιουνίου ως τις 11 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί ένα μεγάλο πανευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό γεγονός έστω με μάσκες στις κερκίδες. Tο 16ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έχει την ιδιαιτερότητα πως για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού φιλοξενείται σε 11 διαφορικές πόλεις. Ήταν μια ιδέα της UEFA για να εορταστεί η συμπλήρωση 60 ετών από το πρώτο Κύπελλο Εθνών στη Γαλλία το ’60.

Για δεύτερή (σερί) φορά στην ιστορία της διοργάνωσης το Euro θα πραγματοποιηθεί με 24 κι όχι με 16 ομάδες, όπως γινόταν μέχρι και το 2012 καθώς το διευρυμένο format του ’16 στη Γαλλία είχε επιτυχία αγωνιστικά, οργανωτικά αλλά και οικονομικά. Κι ό,τι αποφέρει περισσότερα έσοδα για την UEFA καθιερώνεται…

Οι 24 ομάδες είναι χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων, απ’ όπου οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι θα διαμορφώσουν τη νοκ άουτ φάση των 16 μέχρι και τον τελικό που θα φιλοξενηθεί (μαζί με τους δυο ημιτελικούς) στο εμβληματικό Γουέμπλει του Λονδίνου.

  • 1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία
  • 2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία
  • 3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία
  • 4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία
  • 5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία
  • 6ος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία
Euro 2021 : Πρόγραμμα Αγώνων και Γήπεδα - SentraGoal

Υπάρχουν άλλες δέκα πόλεις σε δέκα ευρωπαϊκές χώρες που θα ανοίξουν τις πύλες τους για τα παιχνίδια του Euro: Η αρχή θα γίνει στη Ρώμη με το εναρκτήριο παιχνίδι της Ιταλίας με την Τουρκία, ενώ παιχνίδια θα φιλοξενηθούν σε Μπακού, Κοπεγχάγη, Μόναχο, Βουδαπέστη, Αμστερνταμ, Βουκουρέστι, Αγία Πετρούπολη, Γλασκώβη και Σεβίλλη. Αντιθέτως, το Μπιλμπάο και το Δουβλίνο, μολονότι βρίσκονταν στην αρχική λίστα έμειναν εκτός Euro.

  • Αζερμπαϊτζάν: Μπακού, Μπακού Στέντιουμ (68.700)
  • Δανία: Κοπεγχάγη, Πάρκεν Στέντιουμ (38.065)
  • Αγγλία: Λονδίνο, Γουέμπλεϊ (90.000)
  • Γερμανία: Μόναχο, Αλιάντζ Αρίνα (75.000)
  • Ουγγαρία: Βουδαπέστη, Πούσκας Αρένα (67.689)
  • Ιταλία: Ρώμη, Ολίμπικο (72.698)
  • Ολλανδία: Αμστερνταμ, Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα (54.990)
  • Ρουμανία: Βουκουρέστι, Αρένα Νασιονάλ (67.889)
  • Ρωσία: Αγία Πετρούπολη, Κρεστίβσκι Στέντιουμ (68.134)
  • Σκωτία: Γλασκώβη, Χάμπτεν Παρκ (52.063)
  • Ισπανία: Σεβίλλη, Λα Καρτούχα (60.000)

1ος Όμιλος

  • 1η αγωνιστική: Τουρκία-Ιταλία, Ουαλία-Ελβετία
  • 2η αγωνιστική: Τουρκία-Ουαλία, Ιταλία-Ελβετία
  • 3η αγωνιστική: Ελβετία-Τουρκία, Ιταλία-Ουαλία

2ος Όμιλος

  • 1η αγωνιστική: Δανία-Φινλανδία, Βέλγιο-Ρωσία
  • 2η αγωνιστική: Φινλανδία-Ρωσία, Δανία-Βέλγιο
  • 3η αγωνιστική: Ρωσία-Δανία, Φινλανδία-Βέλγιο

3ος Όμιλος

  • 1η αγωνιστική: Αυστρία-Β. Μακεδονία, Ολλανδία-Ουκρανία
  • 2η αγωνιστική: Ουκρανία-Β. Μακεδονία, Ολλανδία-Αυστρία
  • 3η αγωνιστική: Β. Μακεδονία-Ολλανδία, Ουκρανία-Αυστρία

4ος Όμιλος

  • 1η αγωνιστική: Αγγλία-Κροατία, Σκωτία-Τσεχία
  • 2η αγωνιστική: Κροατία-Τσεχία, Αγγλία-Σκωτία
  • 3η αγωνιστική: Κροατία-Σκωτία, Τσεχία-Αγγλία

5ος Όμιλος

  • 1η αγωνιστική: Πολωνία-Σλοβακία, Ισπανία-Σουηδία
  • 2η αγωνιστική: Σουηδία-Σλοβακία, Ισπανία-Πολωνία
  • 3η αγωνιστική: Σλοβακία-Ισπανία, Σουηδία-Πολωνία

6ος Όμιλος

  • 1η αγωνιστική: Ουγγαρία-Πορτογαλία, Γαλλία-Γερμανία
  • 2η αγωνιστική: Ουγγαρία-Γαλλία, Πορτογαλία-Γερμανία
  • 3η αγωνιστική: Πορτογαλία-Γαλλία, Γερμανία-Ουγγαρία

Φάση των ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία – Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Φάση των 16

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικά

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

Ημιτελικά

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο