Australian Open: Απογοήτευση για την Σάκκαρη – Αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο (vid)

Για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια, η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο του Australian Open, χάνοντας με 2-1 σετ (6-2, 0-6, 6-3) από την Κριστίνα Μλαντένοβιτς.

Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια, που την περασμένη χρονιά είχε φθάσει μέχρι τους “16”, γνώρισε αναπάντεχη ήττα από το Νο52 της παγκόσμιας κατάταξης και αποχαιρέτησε πρόωρα το πρώτο Γκραν Σλαμ του 2021.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και έχασε το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στη συνέχεια αντεπιτέθηκε και πήρε το δεύτερο σετ χωρίς να χάσει γκέιμ από την αντίπαλό της. Όλα κρίθηκαν έτσι στο τρίτο σετ, όπου το Νο22 του κόσμου, βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 4-1.about:blank

Παρότι έκανε μπρέικ και έσβησε και ματς πόιντ στη συνέχεια όμως, δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει τη νίκη. Υπέστη έτσι ένα σοκαριστικό αποκλεισμό στον πρώτο γύρο του Australian Open και θα πρέπει να ανασυνταχθεί για τη συνέχεια.