EURO 2020: Η Ιταλία πρωταθλήτρια Ευρώπης – Νίκησε στα πέναλτι την Αγγλία (vid)

Η Ιταλία νίκησε στα πέναλτι την Αγγλία στον μεγάλο τελικό και πήρε το EURO. Η κανονική διάρκεια του αγώνα καθώς και η παράταση έληξε 1-1.

Η Αγγλία, μόλις στο 2ο λεπτό Λουκ Σο βρήκε δίχτυα, έπειτα από μια ωραία ανεπτυγμένη επίθεση των Άγγλων.

Ο αριστερός μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα, με τον Ντοναρούμα να μένει «άγαλμα».

Μετά την ψυχρολουσία η Ιταλία προσπάθησε να ανασυγκροτηθεί, είχε την κατοχή της μπάλας, έδειχνε όμως νευρική και βιαστική στην τελική προσπάθεια, χωρίς να έχει λύσεις στην περιοχή του Πίκφορντ. Ο Κιέζα είχε 2-3 εξαιρετικές ενέργειες και απείλησε την εστία ων Άγγλων, με την ομάδα του Σάουθγκεϊτ να έχει κλειστεί πίσω και να ψάχνει κενά στην αντεπίθεση.

Τις ελάχιστες φορές που οι Άγγλοι βγήκαν μπροστά προσπάθησαν να απειλήσουν, με τον Κέιν να τραβά χαμηλά τους Μπονούτσι και Κιελίνι για να ανοίγει χώρους, χωρίς όμως αποτέλεσμα με το ημίχρονο να λήγει με την κατοχή στους Ιταλούς και «γιόμες» δεξιά και αριστερά ελλείψει δεύτερου επιθετικού στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία μπήκε δυναμικά, πίεσε και κατάφερε στο 67ο λεπτό να ισοφαρίσει με τον Μπονούτσι μετά από κόρνερ του Έμερσον, κι αφού δεν καταλογίστηκε πέναλτι στον Κιελίνι. Προηγήθηκαν δύο ωραίες εκτελέσεις φάουλ από τον Ινσίνιε, μια-δύο «βουτιές» του Στέρλινγκ για να κερδίσει χρόνο η Αγγλία, η οποία είχε μεγάλη δυσκολία να κρατήσει την μπάλα και να επιτεθεί προς την εστία του Ντοναρούμα.

Στο 80ο λεπτό ο πιο δραστήριος και απειλητικός παίκτης των Ιταλών, ο Κιέζα, τραυματίστηκε, με τους Άγγλους να αναθαρρούν, να κερδίζουν λίγο χώρο, χωρίς όμως να απειλούν. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του 90λεπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Το πρώτο 15λεπτο της παράτασης πέρασε χωρίς κάποια μεγάλη φάση, με τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται για τον έλεγχο του κέντρου. Ανάλογα κύλησε και το 2ο ημίχρονο της παράτασης, με το παιχνίδι να πηγαίνει στα πέναλτι, όπου επικράτησε η Ιταλία 3-2.