Έβδομος ο Χρήστου στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο

Την έβδομη θέση πήρε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ. ύπτιο, κατά τη 2η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στο Αμπου Ντάμπι. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε χρόνο 49.91, πολύ κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (49.87), αλλά τα μετάλλια κρίθηκαν αρκετά πιο κάτω, σε μία πολύ γρήγορη κούρσα, στην οποία μάλιστα σημειώθηκε και μία μεγάλη έκπληξη: ο Αμερικανός Σέιν Κάσας νίκησε το ακλόνητο φαβορί του αγωνίσματος, Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, και πήρε το χρυσό μετάλλιο με 49.23.

Ο Ρώσος περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με 49.46, ενώ ο Ρουμάνος πρωταθλητής Ευρώπης (στην 50άρα) Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα πανηγύρισε το πρώτο του μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, τερματίζοντας τρίτος με 49.60.

Στη μάχη όλα τα «βαριά χαρτιά» της ελληνικής αποστολής

Και τα τρία μεγάλα ονόματα της ελληνικής αποστολής στο Αμπου Ντάμπι αγωνίζονται αύριο (18/12) το πρωί, στους προκριματικούς της 3ης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα. Η Άννα Ντουντουνάκη ξεκινά τις προσπάθειές της στη διοργάνωση με τα 50μ. πεταλούδα, όπου με 25.09 έχει συνολικά την όγδοη επίδοση και ως εκ τούτου αναμένεται να περάσει στους απογευματινούς ημιτελικούς κι εκεί να δώσει μάχη για μία θέση στον τελικό της Κυριακής.

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος μετά την έβδομη θέση στα 100μ. ύπτιο θα μπει στη μάχη των 50μ., όπου έχει τον έβδομο χρόνο με 22.87. Μία δεύτερη πρόκριση σε τελικό είναι στις δυνατότητες και του Ανδρέα Βαζαίου, ο οποίος μπαίνει στα 100μ. μικτή ατομική με τον έκτο χρόνο (51.54), έχοντας ήδη καταλάβει την τέταρτη θέση στα 200μ. μικτή. Στο ίδιο αγώνισμα θα μετάσχει και ο Γιώργος Σπανουδάκης, ο οποίος μετά την πρόκρισή του στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, θα κυνηγήσει με αξιώσεις μία θέση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου (έχει τη 18η επίδοση με 52.36).

Η Μαρίλεια Δρασίδου έχει δηλωθεί στα 100μ. μικτή ατομική, όπου θα επιδιώξει να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ (1:02.12), ενώ ελληνική συμμετοχή θα υπάρχει και στη mixed «σκυταλοδρομία» 4Χ50μ. μικτή ομαδική.