Ήττα για τον Ολυμπιακό από Ανατολού Εφές και stop στο σερί ευρωπαϊκών νικών

Το σερί σταμάτησε στις έξι νίκες. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε το βράδυ της Τρίτης (19/3) στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές (83-72) και τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου της EuroLeague, έχασε μία τεράστια ευκαιρία να κάνει άλμα προς την τετράδα που προσφέρει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης.

Στο 18-12 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (11-4 εντός και 7-7 εκτός έδρας), με τον Μουστάφα Φαλ να παίζει στο… 110% των δυνάμεών του, με τον Άλεκ Πίτερς να σκοράρει με οικονομία, με τον Τόμας Γουόκαπ να σφίγγει ξανά τα δόντια και να οργανώνει, αλλά και με την άμυνα να μη βρίσκεται στο ιδανικό επίπεδο στο σπίτι μίας ομάδας που παίρνει δύναμη από το κοινό της. Αποβλήθηκε 4.8″ πριν από το φινάλε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που είχε έντονα παράπονα από τον διαιτητή Μπαένα.

Στο 13-17 ανέβηκε η Αναντολού Εφές (11-4 εντός και 2-13 εκτός έδρας), που επιμένει για τη 10η θέση και θα δώσει μεγάλη μάχη με την Παρτίζαν, με τη Βαλένθια, με τη Μπάγερν Μονάχου και με την Αρμάνι Μιλάνο για την κατάκτησή της και για τη συμμετοχή στο Play-In. Τίμπορ Πλάις και Σέιν Λάρκιν έβαλαν τα θεμέλια, Ντέρεκ Γουλις και Μπράιαντ – Κλάιμπερν ακολούθησαν, για μία δίκαιη, καθαρή και τεράστιας σημασίας νίκη που βοήθησε την ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς να επιβιώσει.

Ο MVP

Τίμπορ Πλάις με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα και Σέιν Λάρκιν ήταν οι κορυφαίοι της Αναντολού Εφές, σε μια βραδιά στην οποία ο Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς πήρε πολλά από πολλούς παίκτες του.

Ο αδύναμος κρίκος

Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Σακίλ ΜακΚίσικ δεν έδωσαν πράγματα στον Ολυμπιακό. Ο πρώτος ήταν ανέτοιμος και εκτός ρυθμού, ο δεύτερος έκανε λάθη και επιθετικά φάουλ, δεν συζητάμε καν για τον Ίγκνας Μπραζντέικις που ήταν πενταδάτος, έπαιξε 3:57 για να τα κάνει όλα λάθος, βγήκε και δεν γύρισε ποτέ στο ματς.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 6/8 τρίποντα μπήκε στο ματς η Αναντολού Εφές, στο σίδερο έστειλε τα πρώτα τέσσερα σουτ από την περιφέρεια ο Ολυμπιακός. Οι Τούρκοι έκλεισαν με τέσσερα μπλοκ την περίοδο, ο Γουόκαπ την έκλεισε με τέσσερα κλεψίματα, στο ημίχρονο όμως τα 10/14 μακρινά σουτ των γηπεδούχων και οι πόντοι στον αιφνιδιασμό (10-2) είχαν κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους που είχαν 4/13 στο δεύτερο μέρος, αλλά είχαν χτίσει το προβάδισμα και το μομέντουμ για να φτάσουν μέχρι το φινάλε. 16-15 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό (6-13 στο β’ μέρος), 11-12 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 10-10 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο αγώνας

Με Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Φαλ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που είδε τον Τίμπορ Πλάις να γράφει το 9-0 στο 2′ με 3/3 τρίποντα και πήρε το πρώτο του timeout μετά από τέσσερα λεπτά. Οι Τούρκοι, με τον Λάρκιν να παίρνει φωτιά από την περιφέρεια, πήγαν στο +12 (22-10) στο έβδομο λεπτό, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και τα κλεψίματα του Γουόκαπ οδήγησαν στο τρίποντο του Πίτερς για το 24-18 και σε κάρφωμα του Φαλ στην επόμενη φάση προς το φινάλε της περιόδου.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν τη δεύτερη με Γουίλιαμς-Γκος, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πετρούσεβ, Ράιτ κι ο Αμερικανός ψηλός μπήκε στο ματς με δύο καρφώματα και απίθανα δύσκολο δίποντο για το 28-27 που ισορρόπησε τον αγώνα. Όχι όμως για πολύ, καθώς ο Ολυμπιακός κόλλησε στο σκοράρισμα, μέχρι ο Λαρεντζάκης να βάλει τρίποντο από το κέντρο και ο Γουίλιαμς-Γκος άλλο ένα από τη γωνία για το 38-33 στο 16′. Και πάλι όμως η Αναντολού βρήκε σουτ, ήταν αποτελεσματική και στο ημίχρονο είχε διψήφιο προβάδισμα χάρη στα εκπληκτικά ποσοστά της από την περιφέρεια (10/14 τρίποντα).

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το δεύτερο μέρος με τον Παπανικολάου αντί του Μπραζντέικις, όμως και πάλι η Αναντολού Εφές είχε εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα και μάλιστα σε σουτ υπό πίεση. Ο Λάρκιν έγραψε το 55-42 στο 23′, οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 0-7, ο Πίτερς σκόραρε κατά ριπάς, ο Κάναν έβαλε τρίποντο για το 62-61 στο 29′ και το ματς έκλεισε μέσα σε λίγα λεπτά ενώ όλα έδειχναν εναντίον του Ολυμπιακού.

Σε αυτό το κρίσιμο σημείο, προς το τέλος της τρίτης και στις αρχές της τέταρτης, η Εφές απάντησε με σερί 8-0. Πήγε ξανά στο +9, με τον Κάναν να σκοράρει για το 73-66, αλλά και με τον Μπομπουά να απαντάει για το νέο διψήφιο προβάδισμα της ομάδας του. Και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν, με τον Ράιτ να χρεώνεται με επιθετικό φάουλ και τον Μπαρτζώκα με τεχνική ποινή στην ίδια φάση. Πριν αποβληθεί στα 4.8″, όχι με δεύτερη τεχνική, αλλά ντισκαλιφιέ επειδή διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή Μπαένα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Νέντοβιτς, Μπαένα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 48-37, 66-61, 85-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 15 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπομπουά 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράιαντ 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κλάιμπερν 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Τόμπσον 3 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Πλάις 9 (3/5 τρίποντα), Όλατς, Οσμάνι 5 (1), Οτούρου 3 (5 ριμπάουντ), Γουίλις 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τζόουνς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 3 (0/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ράιτ 6 (3/3 δίποντα, 4 λάθη), Κάναν 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 19 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 17/28 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/27 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 ασίστ, 16 φάουλ