Νίκη για τον Ολυμπιακό με σβηστές τις μηχανές

Δίχως να παίξει στα κόκκινα ή να πιέσει τους βασικούς παίκτες του rotation, ο Ολυμπιακός πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Μπάγερν (77-69), για να ολοκληρώσει με χαμόγελο τη διαβολοβδομάδα της EuroLeague. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγαν με +11 ήδη από το 6ο λεπτό του αγώνα και δεν ξανακοίταξαν πίσω, με τη διαφορά να αυξομειώνεται ανάλογα της διάθεσης και της έντασης που είχαν στην άμυνα. Σε τέτοιο βαθμό, που η Μπάγερν πάλευε απλά να περιορίσει το μέγεθος της ζημιάς -το έκανε με επιτυχία ανά διαστήματα.

Η νίκη δεν άφησε πλήρως γλυκιά γεύση στην ερυθρόλευκη πλευρά πάντως, αφού ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου αρκούσε για να χαλάσει ελαφρώς τη διάθεση όλων στο ΣΕΦ.

Ο MVP

Ο Τόμας Γουόκαπ (14 πόντοι, 7 ασίστ) και ο Άλεκ Πίτερς (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι πιο συνεπείς παίκτες του Ολυμπιακού στη διάρκεια του σαρανταλέπτου, γι αυτό κιόλας έμειναν στο παρκέ περισσότερο από κάθε άλλον.

Ο αδύναμος κρίκος

Με το rotation να μπερδεύεται πολύ λόγω των απουσιών, ο Πάμπλο Λάσο είδε τους περισσότερους από τους “βασικούς” παίκτες του να αποδίδουν κάτω από τα στάνταρ τους. Ενδεχομένως, να ήταν λίγο χειρότερος από τους υπόλοιπους ο Άιζακ Μπόνγκα, ο οποίος έκλεισε την βραδιά με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, αλλά και 3 λάθη

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός κράτησε στο “μηδέν” την Μπάγερν για σχεδόν έξι λεπτά στην εκκίνηση της πρώτης περιόδου και γι ακόμη τρία σε εκείνη της τρίτης, σημεία που καθόρισαν την εξέλιξη του αγώνα. Ο μονοψήφιος αριθμός πόντων (8) των φιλοξενούμενων στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κι αυτό που έκανε τη διαφορά ώστε η βραδιά να κυλήσει πολύ χαλαρά για τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έδωσε τίποτα εύκολο στην Μπάγερν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι στο 6ο λεπτό. Γι αυτό κιόλας η διαφορά άνοιξε σε διψήφια επίπεδα από νωρίς (13-2 στο 6′), με τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει θραύση (7 πόντοι, 4 ασίστ) και να υπογράφει το +16 (24-8) του δεκαλέπτου.

Παρά τις πολλές αλλαγές στην πεντάδα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την ομάδα του να παραμένει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης στο πίσω μέρος του παρκέ και να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση έως το +20 (36-16 στο 16′), με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να παίρνει την επιθετική σκυτάλη.

Αν μάλιστα δεν υπήρχε ένα -αναπόφευκτο- χαλάρωμα στην τελική ευθεία πριν από την ανάπαυλα, τότε ο Ολυμπιακός θα προηγούνταν με αρκετά μεγαλύτερη διαφορά από το +12 (41-29) με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια. Ακόμη κι έτσι πάντως, με 9/27 σουτ και 8 ασίστ για 8 λάθη, η Μπάγερν δεν έδειχνε ικανή να προβληματίσει τον Ολυμπιακό.

Η εκκίνηση στο δεύτερο μέρος ήταν “κόπια” του πρώτου, δεδομένου πως ο Ολυμπιακός κράτησε για αρκετή ώρα στο “μηδέν” την Μπάγερν, φτάνοντας ξανά στο +19 (48-29 στο 24′). Μέχρι το τέλος της περιόδου όμως, οι ερυθρόλευκοι ήταν σαν να έσβησαν τις μηχανές.

Κακές επιλογές στην επίθεση, χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και ενεργοποίηση του Κάρσεν Έντουαρντς έδωσαν την ευκαιρία στην Μπάγερν να συμμαζέψει την κατάσταση και να φτάσει μέχρι το -10 (54-44) στο 30ό λεπτό.

Παρά τη διαφαινόμενη γερμανική απειλή, το παιχνίδι δεν ξεγλίστρησε από τα χέρια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ακόμη κι όταν ο Ελίας Χάρις έβαλε έξι σερί για το -6 (75-69 στα 48”) κι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε το λάθος αμέσως μετά, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε περισσότερο, φτάνοντας στη νίκη στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Αλιάγκα – Ντραγκόγιεβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 8 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα), Φαλ 7 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 9 (3/5 τρίποντα), Φρανσίσκο 10 (3/11 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Έντουαρντς 11 (1/5 τρίποντα), Βάιντεμαν 5 (1), Γκιφάι (0/4 σουτ), Ράντοντσιτς 3 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 6 (2), Χάρις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 5 (1), Καρτσένκοφ 4 (1/5 τρίποντα), Μπούκερ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλέσπι 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 12/30 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 9/11 βολές, 34 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός δίνει τρίτο σερί εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο τη Βαλένθια (15/12, 21:15), ενώ η Μπάγερν συνεχίζει μακριά από το γήπεδό της, αυτή τη φορά για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center (14/12, 21:45).