Άμυνα με τα μάτια και ήττα για τον Ολυμπιακό από την Φενέρ στην Πόλη

Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στην επίθεση, αλλά είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα και γνώρισε την ήττα στην Πόλη από την Φενέρμπαχτσε με 84-77.

Eπτά εύστοχα τρίποντα στην 1η περίοδο, αλλά άμυνα… με τα μάτια σε αυτό το διάστημα απέτρεψε μια σεβαστή διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού.

Στη 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός έχασε και τη σύνδεσή του με το καλάθι, ενώ στα πρώτα 6 λεπτά της 3ης περιόδου δέχτηκε επιμέρους σκορ, 15-4! Όμως, από το -13, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο, 75-74, χάρη σε 11 διαδοχικούς πόντους του Σάσα Βεζένκοφ με τρία σερί τρίποντα (!) και εξαιρετικές άμυνες του Λιβιό Ζαν-Σαρλ, με εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά.

Τα βήματα του Σακίελ ΜακΚίσικ στην πιο κρίσιμη επίθεση, ένα τρίποντο «μαχαιριά» του Νταϊσόν Πιερ (14π.) και ένα μεγαλοπρέπες «στοπ» του πρώτου σκόρερ της Φενέρ, Γιαν Βεσελι (17π.) σε προσπάθεια για 3 του Σπανούλη από την κορυφή έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ιγκόρ Κοκόσκοφ.

Γιατί ο αρχιεπίσκοπος είπε πως θα έκανε το εμβόλιο αν δεν είχε νοσήσει – Τι απαντά στο libre ο Γκ. Μαγιορκίνης

Αυτή ήταν η 8η ήττα του Ολυμπιακού σε 15 αγώνες, ενώ η Φενερμπαχτσέ ανέβηκε στο 6-10.

Ανησυχία υπάρχει στις τάξεις του Ολυμπιακού, καθώς τραυματίστηκαν οι Οκτάβιους Έλις και Κώστας Παπανικολάου, κι ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης βρίσκεται στην Αθήνα με μυϊκό σπασμό στη μέση.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

Διαιτητές: Γκαρθία (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία), Νίκολιτς (Σερβία)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4, Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10, Πιερ 14 (2), Μπαρτέλ 11, Βέσελι 17, Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (3), Σπανούλης 11 (2), Σλούκας 5 (1), Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 17 (5), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 12 (2), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8