“Αυτοκτόνησε” ο ΠΑΟΚ (1-2) με την Κράσνονταρ

Ο ΠΑΟΚ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε τα τελευταία χρόνια να προκριθεί στους ομίλους του Champions League καθώς έχασε 2-1 στην Τούμπα από την ρωσική Κράσνονταρ που είχε κερδίσει με το ίδιο σκορ και στον πρώτο αγώνα.

Στην Τούμπα έγινε ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και στα δύο ημίχρονο, που όμως πήρε «φωτιά» στο τελευταίο 20λεπτο.

Οι Ρώσοι (που έπαιζαν στην άμυνά τους για 70 λεπτά) κατάφεραν να προηγηθούν (72΄) με αυτογκόλ του Μιχαηλίδη (0-1) και παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε γρήγορα (77΄) με την κεφαλιά του Ελ Καντουρί, αμέσως μετά τη σέντρα, δέχτηκε και άλλο γκολ από τον Καμπελά (77΄) με αποτέλεσμα να χαθεί μέσα σε δέκα λεπτά η όποια ελπίδα πρόκρισης του ΠΑΟΚ στο Champions League.

Πλέον, ο «Δικέφαλος του Βορρά” θα αγωνιστεί στους ομίλους του Eiropa League.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο (58’ Ουαγκέ), Ινγκασον, Βαρέλα (76’ Σφιντέρσκι), Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (58’ Τσόλακ), Τζόλης, Α. Ζίβκοβιτς.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτίνοβιτς, Κάιο, Ραμίρεζ, Ούτκιν (58’ Σμολνίκοφ), Καζίνσκι (83’ Καμπόλοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά (85’ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ.