ATP Finals: Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Ρούμπλεφ και παίζει καθοριστικό ματς με Ναδάλ

Έπειτα από συγκλονιστικό και άκρως συναρπαστικό παιχνίδι ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αντρέι Ρούμπλεφ και οδεύει με εξαιρετική ψυχολογία στον τρίτο και πλέον καθοριστικό αγώνα με τον Ράφα Ναδάλ για μια θέση στους ημιτελικούς του ATP Finals.

Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας, νο. 6 στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε 2-1 σετ (6-1,4-6, 7-6) του Ρώσου, νο. 8 έπειτα από 1 ώρα και 55 λεπτά και στοχεύει σε μια ακόμη υπέρβαση απέναντι στον θρυλικό Ισπανό στο ματς της Πέμπτης (19/11) προκειμένου να προκριθεί για δεύτερη σερί σεζόν στην τετράδα του τουρνουά, που κατέκτησε το 2019.

Ουσιαστικά πρόκειται για έναν τελικό δεδομένου ότι ήδη ο Ντομινίκ Τιμ έχει εξασφαλίσει την πρόκριση με δύο νίκες. Ως εκ τούτου, ο νικητής στο ζευγάρι Τσιτσιπάς – Ναδάλ θα πάρει το δεύτερο εισιτήριο για την ημιτελική φάση μαζί με τον Αυστριακό. Πάντως, ο Τσιτσιπάς έχει κάθε λόγο να ελπίζει σε νίκη καθώς το έχει ξανακάνει απέναντι στον Ναδάλ όταν τον κέρδισε 2-1 στη Μαδρίτη τον Μάιο του 2019. Είναι άλλωστε ένας από τους ελάχιστους παίκτες που έχουν κατορθώσει να νικήσουν και τους τρεις μεγάλους Φέντερερ, Ναδάλ, Τζόκοβιτς…

Ο Τσιτσιπάς μπήκε με αποφασιστικότητα και τρομερή αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα έκανε μπρέικ στον Ρούμπλεφ (2-0), ο οποίος προτού προλάβει να καταλάβει τι συνέβη, βρέθηκε να χάνει με 5-1 έχοντας υποστεί και δεύτερο μπρέικ στο σερβίς του. Στο φινάλε του πρώτου σετ ο Στέφανος απλώς χρειάστηκε να διατηρήσει το χέρι του, πράγμα που έκανε με άνεση (40-0). Κάπως έτσι, μόλις σε 19 λεπτά ο Τσιτσιπάς βρέθηκε στο 1-0 (6-1)!

Στο δεύτερο σετ ωστόσο, ο Ρούμπλεφ βρήκε καλύτερα χτυπήματα, βελτίωσε το σερβίς του και απάντησε στο παιχνίδι του Τσιτσιπά δείχνοντας ότι δεν βρίσκεται τυχαία στο τοπ-10. Το παιχνίδι έγινε πολύ πιο κλειστό, οι δυο παίκτες διατήρησαν το σερβίς τους μέχρι και το καθοριστικό δέκατο γκέιμ, οπότε ο Ρώσος έκανε το πρώτο μπρέικ στον Ελληνα τενίστα και πήρε το σετ με 4-6 έπειτα από 36 λεπτά.