Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στη Euroleague με 65-53 από την Αρμάνι Μιλάνο

Έπειτα από ένα κάκιστο σε θέαμα παιχνίδι, όπου κυριάρχησε η αστοχία των δύο ομάδων, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε του Ολυμπιακού με 65-53 στην Ιταλία για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague. Στο 1-1 έφτασαν οι Ιταλοί, στο 1-2 οι Πειραιώτες, οι οποίοι γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους στη διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός δεν έχει λύσεις στην επίθεση, έχασε και τον Κάνααν με δύο τεχνικές ποινές από το δεύτερο δεκάλεπτο και υποτάχθηκε στην Αρμάνι Μιλάνο, έπειτα από μία σκληρή μάχη που κρίθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όταν οι Ιταλοί έκαναν σερί 9-0, ξέφυγαν με οκτώ πόντους (53-45) και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Οι Πειραιώτες ήταν τραγικά άστοχοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο κατάφεραν να μείνουν σχεδόν μέχρι το τέλος στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Όταν οι Ιταλοί βρήκαν σκορ στην επίθεση με τους Μίροτιτς και Πάνγκος, ξέφυγαν και έφτασαν δίχως άγχος στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μίροτιτς με 20 πόντους, με τον Πάνγκος να προσθέτει 16. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στην Ιταλία κύλησε όπως αναμενόταν. Χαμηλό σκορ και σκληρές μάχες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, Αρμάνι Μιλάνο και Ολυμπιακός πηγαίναν χέρι-χέρι, με τους Ιταλούς να προηγούνται με μόλις ένα καλάθι (19-17) στο 10′.

Με ένα σερί 5-0, οι Ιταλοί ξέφυγαν με 24-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Ολυμπιακός μάζεψε πολύ γρήγορα τη διαφορά και πλησίασε στον πόντο (26-25) με τρίποντα των Κάνααν και Γουόκαπ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Κάνααν δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με ακόμα έναν παίκτη λιγότερο στην περιφέρεια.

Οι Πειραιώτες βρήκαν, πάντως, τον τρόπο να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-32.

Το κακό μπάσκετ και οι σκληρές άμυνες συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, μόνο που αυτή τη φορά η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Οι Ιταλοί ήταν λιγότερο… άστοχοι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 44-41.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παπανικολάου να κρατάει όρθιους τους Πειραιώτες.

Με σερί 4-0, οι ερυθρόλευκοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (44-45) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Αρμάνι Μιλάνο απάντησε με σερί 9-0 και ξέφυγε με 53-45 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε ποτέ να “ξεκολλήσει” στην επίθεση, με την Αρμάνι να κρατάει άνετα το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοβ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 16/27 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 10/12 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη.