Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Φενέρ – Έπεσε αμαχητί με 83-69 και κακή εικόνα

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Παναθηναϊκός υπέστη ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη. Πέρσι είχε ηττηθεί με 107-77 και φέτος έχασε με 83-29, πέφτοντας στο 1-2 μετά από τρεις αγωνιστικές στην EuroLeague. Οι πράσινοι ήταν αναποτελεσματικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ από πολύ νωρίς και κατάφεραν να μειώσουν κάπως τη διαφορά με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο. Μία αναλαμπή του Κάιλ Γκάι στη δεύτερη περίοδο, όπου έβαλε 13 πόντους, δεν ήταν αρκετή.

Ο MVP

Ο Γιώργος Παπαγιάννης, μπορεί βάσει αριθμών να μην ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Φενέρμπαχτσε, αλλά σίγουρα κατάφερε να κάνει μία πολύ καλή εμφάνιση, βρισκόμενος για πρώτη φορά αντίπαλος με την πρώην ομάδα του. Ο διεθνής Έλληνας σέντερ έκλεισε το ματς με 15 πόντους ( 2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 21’05” συμμετοχής.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους πράσινους, μένοντας άποντος στον αγώνα (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές). Η στατιστική του έγραψε βέβαια 6 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

10-3 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 16-14 οι πόντοι από λάθη αντιπάλου, 9-10 οι πόντοι δεύτερης ευκαιρίας. Οι πράσινοι ξεκίνησαν το ματς με 0 ασίστ και 6 λάθη στην πρώτη περίοδο, γεγονός που τους κόστισε στη συνέχεια. Αξιοσημείωτα τα 11 κερδισμένα φάουλ του Ματίας Λεσόρ.

Ο αγώνας

Με τρία καλάθια από Γκριγκόνις, Σλούκα και Λεσόρ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-6 στο 3′. Η Φενέρμπαχτσε έτρεξε έκτοτε ένα σερί 10-0 (14-6, 5’13”). Ο Σλούκας έβαλε προσωρινά φρένο στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όμως εκείνη βρήκε άλλους 9 αναπάντητους πόντους για το 23-9 (8’27”), ενώ τελικά έκλεισαν την περίοδο προηγούμενη με 27-9. Μέσα σε αυτό το διάστημα οι πράσινοι είχαν υποπέσει ήδη σε 6 λάθη, ενώ δεν είχαν καμία ασίστ.

Ο Κάιλ Γκάι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έβαλε 10 μαζεμένους πόντους για λογαριασμό του τριφυλλιού, διαμορφώνοντας το 33-19 στο 13′. Με ένα ακόμα δικό του τρίποντο η διαφορά έπεσε στους 10 (36-26) στο 17′, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να την ανεβάσουν ξανά στους 15 (43-28, 20′) με δύο μακρινά σουτ από Παπαγιάννη – Μπιμπέροβιτς και μία βολή του Γουίλμπεκιν, από αντιαθλητικό φάουλ που του έκανε ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Δυστυχώς για τους πράσινους η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε μετά την ανάπαυλα. Τα προβλήματα στην άμυνα, αλλά και η έλλειψη επιθετικών λύσεων έφεραν τη Φενέρ στο +22 (54-22) στο 24′. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασε μάλιστα στο +25 (72-47) στο 33′.

Σε εκείνο το σημείο το σύνολο του Εργκίν Αταμάν έκανε μία ύστατη προσπάθεια για να ξαναμπεί στον αγώνα, τρέχοντας ένα σερί 11-0 για να μειώσει σε 72-58 στα 4’23” πριν το φινάλε. Η Φενέρ δεν επέτρεψε, βέβαια, στους πράσινους να πιστέψουν στο θαύμα και επικράτησε τελικά με 83-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Τσίτσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69