Παγκόσμιο μπάσκετ: Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική – Επικράτησε με 92-71 της Ιορδανίας

Χωρίς να πτοηθεί από τις ατυχίες, με τελευταία αυτή του τραυματισμού του Ντίνου Μήτογλου, η εθνική ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ, επικρατώντας της Ιορδανίας με 92-71.

Με το δόγμα «ένας για όλους και όλοι για έναν» και δίχως να διαθέτει τον παίκτη που στα δύσκολα να μπορεί να αλλάξει υπέρ του τις ισορροπίες, το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη, μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά αντιπαρέταξε καλή άμυνα, υπομονή, αφοσίωση στο πλάνο, θέληση και πείσμα για να πάρει τη νίκη που ενδεχομένως να αποβεί ιδιαιτέρως σημαντική για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο αφού κατάφερε να ξεπεράσει το «παγωμένο» ξεκινημά της που είχε σαν αποτέλεσμα ο αντίπαλος να προηγηθεί με +6 (10-4), αλλά και τα δύο γρήγορα φάουλ του Παπαγιάννη, μπόρεσε όχι μόνο να «ροκανίσει» την διαφορά αλλά σιγά σιγά με την ενέργεια του Θανάση Αντετοκούνμπο και τις συνεχείς αλλαγές του Ιτούδη στην θέση 4, να κλείσει το δεκάλεπτο με +5 (14-19).

Ο Ελληνας κόουτς κάνοντας πειραματισμούς, χαμηλώνονας το σχήμα στην δεύτερη περίοδο, βρήκε τις επιθετικές λύσεις από τον Τόμας Γούκαπ, που με μεγάλα τρίποντα (3/3), μεγάλωσε το σκορ για την ομάδα και της έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση, με το υπέρ της 46-33 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα εύστοχα σουτ της Ιορδανίας, με κύριο εκφραστή τον ΝΒΑερ Χόλις-Τζέφερσον που έμενε στο παρκέ παρά τα τέσσερα φάουλ, την άφησαν ζωντανή στο ματς, ρίχνοντας την διαφορά στο +6 (66-60). Ωστόσο στην τέταρτη περίοδο, έχοντας απόλυτη υπεροπλία στα ριμπάουντ, με τους Λαρεντζάκη, Λούντζη, Ρογκαβόπουλο και Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις επιθετικά και τον Παπαγιάννη να μπλοκάρει τις προσπάθειες του αντιπάλου κάτω από το καλάθι, τα πράγματα απλουστεύτηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92

Επόμενος αντίπαλος της «γαλανόλευκης» είναι οι ΗΠΑ την Δευτέρα (28/8, 15.40) ενώ το πλέον κρίσιμο παιχνίδι για την πρόκριση στους «16» θα είναι αυτό της Τετάρτης (30/8, 15.40) με τη Νέα Ζηλανδία.

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Αλ-Σους): 15/35 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 17/25 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ
Αμπάς 6 (2), Μπιζάι 11 (3/8 τρίποντα), Ντουβερίογλου 14 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλις-Τζέφερσον 24 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιμπραχίμ 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Χασίμ Αμπάς 1, Αμπού Χαβάς, Αλναϊντάγουι 2, Χαμαρσέχ 1, Χουσεΐν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): 23/36 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 10/18 βολές, 41 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 17 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ
Χατζηδάκης 3, Λαρεντζάκης 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ασίστ), Λούντζης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Αντετοκούνμπο 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 4, Παπαγιάννης 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (0/6 τρίποντα), Γουόκαπ 13 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ)