Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών: Ισπανία και Ιαπωνία πέρασαν στους 8

Οι Γιαπωνέζες κυριάρχησαν από την αρχή έναντι των Σκανδιναβών και με πρωταγωνίστρια την Μιγιαζάβα που οδηγεί πλέον την κούρσα για το χρυσό παπούτσι με πέντε γκολ, έκανε το 4/4 στη διοργάνωση και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση. Η Νορβηγία -νικήτρια το 1995- αμύνθηκε σθεναρά, πίεσε στο τέλος διεκδικώντας κάτι παραπάνω στο ματς, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η πορεία της εθνικής Ιαπωνίας στο Μουντιάλ της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας συνεχίζεται. Μετά την πρόκριση από τους ομίλους που σφραγίστηκε από μια εντυπωσιακή «4αρα» κόντρα στην Ισπανίας, η Nadeshiko ξεπέρασε το εμπόδιο της Νορβηγίας (3-1) και πήρε το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλήτριες του 2011 έκαναν το ιδανικό ξεκίνημα όταν η Ένγκεν μετέτρεψε τη σέντρα της Μιγιαζάβα σε… γκολ στα δίχτυα της ομάδας της. Η Νορβηγία ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα με κεφαλιά της Ράιτεν. Η Σιμίζου με το δυνατό σουτ της αποκατέστησε το προβάδισμα της Ιαπωνίας, πριν η Μιγιαζάβα εκμεταλλευτεί την πίεση των Σκανδιναβών να βρουν ένα δεύτερο γκολ και πετύχει στην αντεπίθεση ένα τρίτο γκολ που σφράγισε τη νίκη της ομάδας της.

Νέο στόχος για την εντυπωσιακή Ιαπωνία η νικήτρια του… ντέρμπι των «16» ΗΠΑ και Σουηδία.

Ισπανία-Ελβετία 5-1

Ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά για την Εθνική γυναικών της Ισπανίας, που έκανε «πλάκα» κόντρα στην Ελβετία, επικράτησε με το εμφατικό 5-1 και για πρώτη φορά στην Ιστορία της θα βρεθεί στους «8» ενός Μουντιάλ Γυναικών.

Η Ρόχα ήταν πιστή στις αρχές της. Κατοχή της μπάλας για να κυριαρχήσει στο παιχνίδι, αλλά χωρίς να διστάζει όταν επρόκειτο να τελειώσει μια φάση και δυναμική στην άμυνα. Και το πλάνο της λειτούργησε άψογα. Η μαέστρος της μεσαίας γραμμής Αϊτάνα Μπονματί, σκόραρε δις (5′, 36′), ενώ οι Ρεντόντο (17′), Κοντίνα (45′) και Ερμόσο (68′) συνέβαλαν σε μία ακόμα κυριαρχική εμφάνιση.

Η Ισπανία προηγήθηκε νωρίς, όταν η μεσοεπιθετικός της Μπαρτσελόνα έκοψε υπέροχα την μπάλα στο αριστερό της πόδι και σκόραρε με έξυπνο τρόπο για το 1-0 μόλις στο 5′. Η Ελβετία ισοφάρισε σύντομα, όμως, και μάλιστα με περίεργο τρόπο. Η αμυντικός της Ισπανίας Κοντίνα έκανε λάθος πάσα στην τερματοφύλακα Κολ, με την μπάλα να κυλάει στα δίχτυα προς έκπληξη του κοινού του Eden Park (1-1).

Η Ισπανία «θύμωσε» και αντέδρασε άμεσα. Αρχικά προηγήθηκε ξανά, όταν η Ρεντόντο -που ήταν για πρώτη φορά βασική στο τουρνουά- με κεφαλιά έκανε το 2-1, στη συνέχεια με την MVP Μπονματί πήρε αέρα δύο τερμάτων. Στο 36ο λεπτό, η έμπειρη άσος σκόραρε για το 3-1 κάνοντας ένα εκπληκτικό γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, που ξεγέλασε την ελβετική άμυνα και την τερματοφύλακά της, και τής έδωσε την ευκαιρία να τελειώσει με ηρεμία την προσπάθειά της.

Λίγο πριν το ημίχρονο, η Κοντίνα εξιλεώθηκε για το λάθος της, σκοράροντας από κοντά για το 4-1 και στο δεύτερο ημίχρονο η Ερμόσο ολοκλήρωσε την ισπανική παράσταση με εντυπωσιακό σουτ για το τελικό 5-1. Η ομάδα του Χόρχε Βίλντα θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ Ολλανδίας και Νότιας Αφρικής στον προημιτελικό.