Formula 1: Ασταμάτητος ο Φερστάπεν, 1ος και στο Γκραν Πρι Βελγίου

Αν και εκκίνησε από την 6η θέση, ο Μαξ Φερστάπεν δεν είχε κανένα πρόβλημα να βγει πρώτος και στο Γκραν Πρι Βελγίου και συνεχίζει χωρίς κανένα πρόβλημα να προπορεύεται στη βαθμολογία του φετινού πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση ο Σέρτζιο Πέρεζ, τρίτος ο Σαρλ Λεκλερ.

Αφού δεν έχασε ούτε στον αγώνα της Κυριακής (30/07) την πρώτη θέση, τότε ο Μαξ Φερστάπεν δεν θα την χάσει ποτέ.

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής στην Formula 1 παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε τον αγώνα από την έκτη θέση λόγω ποινής, δεν είχε κανένα πρόβλημα να προσπεράσει όλους τους ανταγωνιστές του και να πάρει τη νίκη σε ένα ακόμα grand prix.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε το έτερο μονοθέσιο της Red Bull με τον Σέρτζιο Πέρεζ, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Σαρλ Λεκλέρ της Ferrari.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 10η νίκη του Φερστάπεν σε 12 grand prix, με τον Ολλανδό πιλότο να δείχνει για μια ακόμη φορά πως η κούρσα της φετινής Formula 1 είναι τυπική διαδικασία και το μοναδικό ενδιαφέρον να αποτελεί η κατάκτηση της 2ης και 3ης θέσης, αφού η πρωτιά είναι σχεδόν σίγουρη.