Απολογήθηκε για τα Τέμπη ο πρώην προέδρος του ΟΣΕ
![Απολογήθηκε για τα Τέμπη ο πρώην προέδρος του ΟΣΕ](https://www.libre.gr/wp-content/uploads/2023/03/Στιγμιότυπο-2023-03-13-10.09.48-π.μ.-850x560.jpg)
Απολογήθηκε στον εφέτη ανακριτή Λάρισας ο πρώην προέδρος του ΟΣΕ που βαρύνεται με την κατηγορία της παράβασης καθήκοντος για τη μετάταξη του 59χρονου σταθμάρχη, ο οποίος ευθύνεται για το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη.
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο πρώην πρόεδρος του ΟΣΕ υποστήριξε ότι ενήργησε νόμιμα, καθώς, όπως είπε, απλώς επικύρωσε την εισήγηση της Επιτροπής Αξιολόγησης του ΟΣΕ για τη μετάταξη του σταθμάρχη.
Σήμερα, αναμένεται και η απολογία των δύο μελών της Επιτροπής, που επίσης βαρύνονται με την κατηγορία της παράβασης καθήκοντος.