Μουντιάλ 2022: Σοκ για τον Μέσι στην πρεμιέρα της Αργεντινής

Το πρώτο μεγάλο σοκ στο Μουντιάλ του Κατάρ έγινε με θύμα την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι.

Ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης έχασε 2-1 στο πρώτο παιχνίδι του από την …Σαουδική Αραβία παρότι μάλιστα βρέθηκε να προηγείται στο σκορ χάρη σε ένα πέναλτι του Λιονέλ Μέσι (10΄).

Όμως, μέσα σε ένα δεκάλεπτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι γύρισε τούμπα.

Η Σαουδική Αραβία κατάφερε να πετύχει δυο γκολ και να γράψει μια επική ανατροπή!

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Ταλιάφικο (70’ Ακούνια), Ρομέρο (59’ Φερνάντες), Μολίνα, Οταμέντι, Ντε Πολ, Παρέδες (59’ Άλβαρες), Πάπου Γκόμες (59’ Λισάνδρο Μαρτίνες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Αλ Μπουλαγί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Σαχρανί (90+9’ Αλ Μπρεΐκ), Αλ Ταμπακτί, Αλ Μαλκί, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σεχρί (78’ Αλ Γκανάμ), Κάνο, Αλ Φαράζ (45+5’ Αλ Αμπέντ/ 88’ Αλ Αμρί), Αλ Μπρικάν (89’ Ασίρι).