Ανετη πρόκριση για τη Σάκκαρη

Με νίκη ξεκίνησε η Μαρία Σάκκαρη τους φετινούς αγώνες στο χόρτο. Στον α΄ γύρο του τουρνουά του Νότιγχαμ (όπου είναι επικεφαλής του ταμπλό), η Ελληνίδα τενίστρια ξεπέρασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το εμπόδιο της Κολομβιανής Καμίλα Οσόριο (Νο 61 στον κόσμο) με 6-2, 6-3 σε 1 ώρα και 14 λεπτά.

Παρότι είχε χαμηλά ποσοστά στο πρώτο σερβίς (οριακά πάνω από το 50%), η Σάκκαρη επέβαλε από την αρχή την ανωτερότητά της και προηγήθηκε 3-0. Η Οσόριο μείωσε προσωρινά σε 3-2, αλλά με δύο break η πρωταθλήτριά μας «έκλεισε» το πρώτο σετ. Στο δεύτερο, η Κολομβιανή αντιστάθηκε ως το 2-2 κρατώντας το σερβίς της, όμως η Σάκκαρη έκανε το break για να προηγηθεί 4-2, στη συνέχεια έσωσε break point στο αμέσως επόμενο γκέιμ και κράτησε το προβάδισμα ως την τελική νίκη.

Στους «16», η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει -για πρώτη φορά στην καριέρα της- την 32χρονη Καναδή Ρεμπέκα Μαρινό, Νο 109 στον κόσμο, η οποία επικράτησε της Βρετανής Ιντεν Σίλβα με 6-4, 6-4.