Προβληματισμός στον Ολυμπιακό για την ήττα από την Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τον Κροάτη σέντερ της Μακάμπι, Άντε Ζίζιτς (23π., 6ρ.), για να γνωρίσει την ήττα με 84-69, στο Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Μέχρι το ημίχρονο, παρά τα προβλήματα στην άμυνα και τις βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, η ομάδα του Πειραιά παρέμενε στη διεκδίκηση της νίκης χάρη στους Παπανικολάου (7π.), ΜακΚίσικ (9π.), Ντόρσεϊ (12π.) και Πρίντεζη (13π.). Στην 3η περίοδο, όμως το επιμέρους σκορ 26-18 της Μακάμπι και η διψήφια διαφορά που οικοδόμησε η ισραηλινή ομάδα αποδείχτηκε μη αναστρέψιμη για τους Πειραιώτες που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο καταρρέοντας και επιθετικά έως το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη, μετά από 8 διαδοχικές ήττες. Οι Έβανς (14π.), Ουίλμπεκιν (13π.) και Νάναλι (11π.) ήταν επίσης διψήφιοι για τη Μακάμπι.

Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 12-7, χάνοντας μία μοναδική ευκαιρία να μείνει μόνος 3ος ξανά λόγω της νίκης «δώρο» της Μονακό επί της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Αντίθετα, συμβιβάζεται πλέον σε τετραπλή ισοβαθμία, ενώ αν η ΤΣΣΚΑ νικήσει αύριο την Αρμάνι στη Μόσχα, τότε οι Ρώσοι θα περάσουν αυτοί μόνοι τρίτοι. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 8-11, αλλά η 8η θέση που εξασφαλίζει παρουσία στα πλέι οφ βρίσκεται δύο νίκες μακριά ακόμη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69

Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Πάντερ (Γερμανία), Τεπενιέρ (Γαλλία)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 13 (3), Έβανς 14 (1), Κολοέιρο 8, Ουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν, Νάναλι 11 (3), Ζίζιτς 23, Ζιβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12, Λαρεντζάκης, Φαλ 8, Σλούκας 7 (1), Μάρτιν, Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1)