Στις 16 του US Open η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στις 16 καλύτερες αθλήτριες του US Open, για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Το Νο 18 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση και νίκησε την Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα (Νο 11) με 6-4, 6-3 σε μία ώρα και 20 λεπτά, παίρνοντας την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο του γκραν σλαμ της Νέας Υόρκης.

Επόμενος αντίπαλος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας θα είναι η Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου (Νο 7 στον κόσμο, νικήτρια του τουρνουά το 2019), η οποία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Βελγίδα Γκρέετ Μίνεν (6-1, 6-2).

Δύο συνεχή γκέιμς έκριναν το πρώτο σετ. Η Σάκκαρη έσωσε δύο μπρέικ πόιντ στο 2-1 και στη συνέχεια έκανε εκείνη μπρέικ, για να προηγηθεί 3-2. Με το σερβίς της να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό (9 άσοι, 89% κερδισμένοι πόντοι στο πρώτο σερβίς) κράτησε το προβάδισμα κι έφτασε στο 6-4.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την Σάκκαρη να «σπάει» ξανά το σερβίς της Κβίτοβα. Η Τσέχα ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ στο σερβίς της Ελληνίδας, η οποία είχε κι άλλες ευκαιρίες για μπρέικ και τελικά τελείωσε το παιχνίδι στο σερβίς της αντιπάλου της, κάνοντας το 6-3.