Ο καπνός από τις φωτιές στην Εύβοια “ταξίδεψε” με 60 χλμ έως το Σούνιο (εικόνα)
![Ο καπνός από τις φωτιές στην Εύβοια “ταξίδεψε” με 60 χλμ έως το Σούνιο (εικόνα)](https://www.libre.gr/wp-content/uploads/2021/08/1-20-850x511.jpg)
Μαίνονται οι πυρκαγιές στη Νότια Εύβοια, ενώ λόγω των ενισχυμένων βοριάδων που πνέουν στο Αιγαίο το Σάββατο 14/08, ο καπνός “ταξιδεύει” προς την Αττική με απίστευτη ταχύτητα.
Οι περιβαλλοντικοί δορυφόροι Suomi NPP και Aqua, χάρη στις ανέφελες συνθήκες που επικράτησαν το στην περιοχή, κατέγραψαν εικόνες στις οποίες φαίνεται καθαρά η πορεία του καπνού. Τις εικόνες αυτές μελετήσαμε στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών / meteo.gr.
Όπως προκύπτει, ο καπνός έφτασε μέσα σε 40 περίπου λεπτά από το ύψος των Πεταλιών Ευβοίας στο Σούνιο. Λαμβάνοντας υπόψη ότι η απόσταση αυτή είναι περίπου 40 χιλιόμετρα, προκύπτει ότι ο καπνός παρασυρόμενος από το ισχυρό βόρειο ρεύμα στην περιοχή, κινήθηκε με μέση ταχύτητα 60 χλμ/ώρα περίπου.
Στην εικόνα που ακολουθεί παρουσιάζονται οι εικόνες των δύο δορυφόρων όπου φαίνεται ο καπνός κατά τις δύο χρονικές στιγμές.
![](https://nb.bbend.net/media/news/2021/08/15/1223870/1.jpg)
Σημαντική ενίσχυση παρουσίασαν οι βόρειοι άνεμοι στο Αιγαίο και στα ανατολικά παράκτια τμήματα το Σάββατο 14/08, όπου οι ριπές των ανέμων σε πολλές περιοχές ξεπέρασαν τα 100 km/h. Η μεγαλύτερη ριπή ανέμου καταγράφτηκε στο μετεωρολογικό σταθμό στη θέση Πόρτο Τήνου με 111 km/h.
Σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr οι οκτώ μεγαλύτερες ριπές του ανέμου κατά τη διάρκεια του Σαββάτου 14/08, παρουσιάζονται στον παρακάτω Πίνακα.
![](https://nb.bbend.net/media/news/2021/08/15/1223870/3.jpg)