Βατερλό του Παναθηναϊκού στην Λιόν

«Βαριά» ήττα με 97-73 γνώρισε από την Βιλερμπάν στην Λιόν ο Παναθηναϊκός και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε μεγάλη κρίση.

Ο Παναθηναϊκός… ξέχασε στην Αθήνα τα αμυντικά και επιθετικά του συστήματα και… μπερδεμένος στο παρκέ έπεσε «αμαχητί» στη Λιόν, βλέποντας το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 3-7.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με δύναμη, ανάγκασε την Βιλερμπάν σε λάθη, περιόρισε τον Φαλ με το τρικ Μήτογλου από τον Βόβορα, αλλά ήταν άστοχος στην επίθεση με 4/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα.Οι Γάλλοι είχαν 4 ασίστ για 5 λάθη, αλλά βρήκαν 4 τρίποντα σε 7 προσπάθειες και έκλεισαν το 10λεπτο προηγούμενοι 20-17.

Η Βιλερμπάν είχε μεγάλα ποσοστά στο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός άφηνε τα ελεύθερα σουτ και οι Χάουαρντ και Κόουλ σμπαράλιασαν την “πράσινη” άμυνα.Οι Γάλλοι δεν έχασαν ούτε ένα από τα 6 τρίποντα που δοκίμασαν και προηγήθηκαν ακόμη και με 18 πόντους, 44-26 για να κλείσει το ημίχρονο με ένα 4-0 για τον Παναθηναϊκό στο 44-30.

Το τριφύλλι ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με τον εντυπωσιακό αριθμό 8 στα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά 11/36 σουτ.

Η ομάδα του Βόβορα μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσει στους 9, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια με τους Γάλλους να τρέχουν ένα 13-0 και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 24 πόντους.Οι “πράσινοι” δεν παράτησαν το ματς και κατάφερνα να μειώσουν εκ νέου στο 68-51 του 3ου 10λέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι πράσινοι “έχασαν τ’ αυγά και τα πασχάλια”, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 29 πόντους με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να αντιδράσει σε κανένα σημείο του 10λέπτου.

Το τελικό 97-73 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του ματς, με τον Παναθηνϊκό να δέχεται σε ένα ακόμη ματς εκτός έδρας πάνω από 90 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73