Ζορίστηκε, αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς με ανατροπή (vid)

Έπρεπε να δει το φάσμα του πρόωρου αποκλεισμού κατάματα ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να «αφυπνιστεί», να ανεβάσει την απόδοσή του και να νικήσει με σούπερ ανατροπή τον Ισπανό Χάουμε Μούναρ με 3-2 σετ στον α΄ γύρο του Ρολάν Γκαρός, ύστερα από αγώνα που διήρκεσε πάνω από τρεις ώρες!

Ο Καταλανός τενίστας προηγήθηκε μάλλον άνετα με 2-0 σετ (6-4, 6-2), όμως ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το δεύτερο σετ έδειξε μεγάλο σθένος και κατακτώντας τα επόμενα τρία με 6-1, 6-4, 6-4 έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή και νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς αν και ξεκίνησε πολύ δυνατά, με 3-0 κάνοντας μπρέικ στον αντίπαλό του, τελικά ισοφαρίστηκε σε 3-3 και έχασε το σετ με 6-4 δεχόμενος συνολικά δύο μπρέικ σε αυτό το γκέιμ από τον Μουνάρ.

Ο Ισπανός έχοντας πλέον και την ψυχολογία υπέρ του, πήρε και το δεύτερο σετ και μάλιστα με σχετική ευκολία. Πολύ γρήγορα με μπρέικ προηγήθηκε 2-1, με ακόμη ένα μπρέικ έφτασε στο 5-2 και τελείωσε το σετ με 6-2 για το 2-0 και τον Τσιτσιπά με την πλάτη στον τοίχο.

Ο 22χρονος τενίστας όμως δεν είχε σκοπό να πει τόσο πρόωρα αντίο στη διοργάνωση και κάπου εκεί ξύπνησε για τα καλά. Μείωσε σε 2-1 παίρνοντας το τρίτο σετ με συνοπτικές διαδικασίες (6-1) και δύο συνολικά μπρέικ.

Η ψυχολογία αλλά και το μομέντουμ ήταν πλέον με τον Τσιτσιπά ο οποίος καθάρισε και το τέταρτο σετ, με 6-4. Ο Μουνάρ προηγήθηκε με 2-1, ο Τσιτσιπάς το γύρισε με μπρέικ σε 3-2 υπέρ του και έφτασε τελικά στην ισοφάριση αφού στο 4-4 έκανε μπρέικ.

Με το σκορ του τέταρτου σετ ο Τσιτσιπάς πήρε και το πέμπτο ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Όλα ουσιαστικά κρίθηκε στο σημείο που ο Στέφανος προηγήθηκε με 4-3 κάνοντας μπρέικ και και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενος απλά τα δικά του σερβίς έφτασε στο 6-4 και τη μεγάλη νίκη.