Βερολίνο: Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στην κολύμβηση

Το πρώτο της μετάλλιο στο διεθνές κολυμβητικό μίτινγκ IDM Berlin που φιλοξενείται από την Πέμπτη στη γερμανική πρωτεύουσα, πανηγύρισε σήμερα η Ελλάδα. Ο Εβρίτης «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Ρίο το 2016, Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, με επίδοση 2:25.17, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον μικτό τελικό των 200μ. πεταλούδα, σημειώνοντας και την δεύτερη επίδοση στην κατηγορία του (S8).

Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της 3ης και προτελευταίας ημέρας, σημειώθηκαν και τέσσερα εθνικά ρεκόρ με πρωταγωνιστές τους Ευθυμία Γκουλή (50μ. πρόσθιο SB), Μιλτιάδη Κότσιρα (50μ. πρόσθιο SB11) και Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (400μ. ελεύθερο S9).

«Με τις προπονήσεις να είναι εντατικές και παρά τις μέτριες κούρσες, ο Δημοσθένης κατέκτησε τρεις πρώτες θέσεις στην κατηγορία S8 (50 και 100μ. ελεύθερο, 100μ. πεταλούδα), ολοκληρώνοντας έτσι την επιτυχημένη παρουσία του στο διεθνές μίτινγκ του Βερολίνου. Η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στη γενική κατάταξη της μικτής κατηγορίας στα 200μ. πεταλούδα και η μοναδική ελληνική, έως τώρα, παρουσία στο βάθρο των νικητών, μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια. Ήταν μια τονωτική ένεση κυρίως στη ψυχολογία του αθλητή, για να δουλέψουμε σε εντατικότερους ρυθμούς, ενόψει των μεγάλων κολυμβητικών ραντεβού της χρονιάς. Συνεχίζουμε να βρισκόμαστε σε περίοδο δοκιμών, τις οποίες θα συνεχίσουμε και στις προσεχείς διοργανώσεις, με στόχο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μαδέιρα, ο Δημοσθένης να βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή αγωνιστική κατάσταση», είπε στο επίσημο site της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, ο ομοσπονδιακός προπονητής και προπονητής του Εβρίτη πρωταθλητή, Τάσος Καλλιτσάρης.

Ο Μιχαλεντζάκης, συμμετείχε και στον μικτό τελικό Β` των 50μ. ελεύθερο όπου κατέλαβε την 3η θέση με επίδοση 27.58 (27.67 στον πρωινό προκριματικό).

Όπως και στην πρεμιέρα, έτσι και σήμερα, η Ευθυμία Γκουλή σημείωσε διπλό πανελλήνιο ρεκόρ σε ένα αγώνισμα και συγκεκριμένα στα 50μ. πρόσθιο SB8. Στον πρωινό προκριματικό, με 42.56 κατέρριψε το δικό της ρεκόρ (43.97 από το 2017), ενώ βελτίωσε ακόμη περισσότερο το χρόνο της στον τελικό Γ` (κατέλαβε την 4η θέση) με 42.06.

Πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ. ελεύθερο S9 με 5:44.36 σημείωσε η Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (5:54.61 το προηγούμενο δικό της), ενώ το τελευταίο εθνικό ρεκόρ της ημέρας σημείωσε ο Μιλτιάδης Κότσιρας στα 50μ. πρόσθιο SB11 με 44.14, επίδοση που σημείωσε στον πρωινό προκριματικό (44.36 το προηγούμενο).

Επίσης η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου συμμετείχε στον μικτό τελικό Γ` των 50μ. ελεύθερο όπου κατέλαβε την 8η θέση με 47.85 (47.40 στον προκριματικό).