Τύχη- βουνό η Εθνική στην Ισπανία

Τον πρώτο της βαθμό πήρε η Εθνική ομάδα στην πρεμιέρα των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ με το 1-1 κόντρα στην Ισπανία, απόψε στην Γρανάδα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έπαιξε 90 λεπτά άμυνα, αλλά παρ΄ολ αυτά δεν έχασε καθώς ευνοήθηκε από την απόφαση του Ιταλού διαιτητή, Γκουίντο, που καταλόγισε εις βάρος των Ισπανών, (που είχαν προηγηθεί στο σκορ) ένα αμφισβητούμενο πέναλτι από το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπακασέτα για τα ελληνικά χρώματα…

Οι «Φούριας Ρόχας» άνοιξαν το σκορ με τον Μοράτα στο 33’, αλλά ο Μπακασέτας στο 57’ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε με αμυντικό προσανατολισμό και δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να πιέσει την Ισπανία. Οι «Φούριας Ρόχας» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στην αναμέτρηση και είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας.

Οι 100 εθελοντές από την Αϊτή που ήρθαν να πολεμήσουν στην Επανάσταση

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για την Ισπανία καταγράφηκε στο 14’ με τον Κόκε να χάνει διπλή ευκαιρία, καθώς οι δύο προσπάθειές του σταμάτησαν σε Τσιμίκα και Τζαβέλα. Στο 32’ ο Όλμο επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Ένα λεπτό αργότερα ο Κόκε βρήκε τον Μοράτα κι αυτός με ιδανικό τρόπο έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ελλάδα κέρδισε πέναλτι στο 56’, καθώς ο νεοεισελθών Ίνιγο Μαρτίνεθ έδιωξε τη μπάλα μπροστά στον Μασούρα, αλλά ο Ιταλός διαιτητής έδωσε…πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με πολύ ωραίο χτύπημα έκανε το 1-1.

Στο 75’ οι Ισπανοί έκρυψαν την μπάλα και μετά από γύρισμα του Γκαγιά, πέρασε κάτω από τα πόδια του Ογιαρθάμπαλ, που έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους Ισπανούς οι οποίοι όμως, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Μάρκος Γιορέντε, Ράμος (46′ Μαρτίνες), Γκαρσία, Γκαγιά, Όλμο (65′ Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε (72′ Αλκάνταρα), Φεράν Τόρες (72′ Οργιαθάμπαλ), Μοράτα, Κανάλες (65′ Σαλβατιέρα)

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (80′ Κυριακόπουλος), Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μάνταλος (46′ Τζόλης), Λημνιός (46′ Σιώπης), Μασούρας (65′ Φορτούνης), Μπακασέτας (78′ Γιακουμάκης)