Τσιτσιπάς:”Ήταν σαν να έπαιζα στο Κολοσσαίο”

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο5 στον κόσμο) δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ κάθε άλλη φορά κόντρα στον Ντιμιτρόφ (Νο20), αλλά εν τέλει κέρδισε με 2-1 σετ (3-6, 7-5, 6-7) και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Rome Masters όπου θα βρει μπροστά του τον Χατσάνοφ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στις δηλώσεις του μετά το ματς δήλωσε ικανοποιημένος από τον τρόπο που έπαιξε, τονίζοντας πως ήταν μία τρομερή μάχη από μέρους του και η νίκη τού ανήκει.

Βουλή: Σύγκρουση για την αμυντική συμφωνία με τις ΗΠΑ στη σκιά… Σαμαρά και των “λόμπι κατευνασμού”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

“Ήταν μία τρομερή μάχη, είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να προκριθώ και να ξεπεράσω όλες τις δυσκολίες. Ο Ντιμιτρόφ έπαιξε πολύ καλιά, με δυσκόλεψε πολύ στο κορτ. Είχε ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά εγώ κατάφερα να οδηγήσω το ματς στο tie break και πήρα μία ρεβάνς για τον εαυτό μου. Δεν ξέρω τι συνέβη όταν έχασα το προβάδισμα στο break. Δυστυχώς δεν τα πήγα καλά σε εκείνο το σημείου και έχασα πολλούς πόντους.

Είναι σαν να παίζεις στο Κολοσσαίο, τρομερή ατμόσφαιρα, ο κόσμος ήταν μέσα στο παιχνίδι. Ένα τρομερό περιβάλλον για πραγματικούς μονομάχους.

Βρήκα ξανά τον εαυτό μου. Είχα ένα μεγάλο προβάδισμα στο 2ο σετ αλλά δεν κατάφερα να το κλείσω. Έμεινα στον αγώνα, πάλεψα και έσβησα το ματς πόιντ. Ήταν μια τρομερή μάχη από μέρους μου. Η σημερνή νίκη μου ανήκει είμαι χαρούμενος για τον τρόπο που πάλεψα”.