• 13 Απριλίου, 2021

Tags : παραλυση

Νέα παράλυση μετά τη δεύτερη δόση εμβολίου – Πρόκειται για

Γιατρός του νοσοκομείου Κέρκυρας νοσηλεύεται στο νοσοκομείο του νησιού με παράλυση κάτω άκρων. Ο γιατρός αφού έκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου κατά του κοροναϊού παρουσίασε κόπωση και μυαλγίες και λίγο αργότερα υπέστη παράλυση των κάτω άκρων. Από την πρώτη στιγμή οι γιατροί του νοσοκομείου έχουν προχωρήσει σε εξετάσεις για να διαπιστώσουν από τι προήλθε […]Περισσότερα ...

Guillain- Barré: Νεότερα για την νοσηλεύτρια – Συνδέεται η παράλυση

Ενώ το πρόγραμμα εμβολιασμού στη χώρα συνεχίζεται, με την πλατφόρμα να έχει ανοίξει αυτή την εβδομάδα και για νεότερες ηλικιακές ομάδες, οι οποίες αναμένεται να λάβουν, από τις 15 Φεβρουαρίου, δόσεις του εμβολίου της Οξφόρδης/AstraZeneca, την κοινή γνώμη αναστάτωσε η είδηση ότι μία νοσηλεύτρια που έκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου (της Pfizer), στο Γενικό Νοσοκομείο […]Περισσότερα ...

Παράλυση νοσοκόμας: Τα νέα στοιχεία για την υγεία της –

Καλύτερη είναι η κλινική εικόνα της 40χρονης νοσηλεύτριας του νοσοκομείου Κέρκυρας,  που παρέλυσαν τα κάτω άκρα της, μετά και τη 2η δόση του εμβολίου κατά του κοροναϊού, χωρίς ωστόσο να είναι βέβαιο ότι η εξέλιξη αυτή συνδέεται με το εμβόλιο Τη σχετική ενημέρωση έδωσε ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος. «Σήμερα η συνάδελφος είναι καλύτερα στην […]Περισσότερα ...

Παρέλυσε ελληνίδα νοσηλεύτρια μετά το εμβόλιο για τον κοροναϊό

Μια νοσηλεύτρια που έκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου, στο νοσοκομείο της Κέρκυρας, παρέλυσε από το αυτοάνοσο νευρολογικό σύνδρομο Guillain-Barre. Δεν έχει εξακριβωθεί αν συνδέεται με το εμβόλιο. Η νοσηλεύτρια έχει υποβληθεί σε αξονική, η οποία ήταν καθαρή κι εξετάζεται νευρολογικά να δουν τι έχει συμβεί. Έχουν παραλύσει τα κάτω άκρα της. Πρόκειται για μία 40χρονη […]Περισσότερα ...