Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Σουηδία – Ελλάδα 2-0

Η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να μας εντυπωσιάσει για ένα ημίχρονο στη “μάχη” της Σουηδίας. Η ομάδα του Φαν’τ Σιπ όμως… πλήρωσε τα δυο μεγάλα της λάθη με ισάριθμα γκολ και ηττήθηκε στη Στοκχόλμη (2-0).

Δυο δοκάρια είχε η “γαλανόλευκη” στο πρώτο 45λεπτο. Με την Ισπανία το επόμενο ματς στο ΟΑΚΑ (11/11), για τις μαθηματικές τις ελπίδες στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, μέσω της δεύτερης θέση. Αποβολή για τον Χατζηδιάκο στο φινάλε.

Με ήττα αυτή (2-0) η Εθνική Ελλάδας έχει μόνο μαθηματικές πιθανότητες για να πάρει τη δεύτερη θέση στον όμιλο και θα θέλει νίκη στο προσεχές ματς με την Ισπανία και φυσικά νίκη στο φινάλε των προκριματικών και ήττα των Ιβήρων από τους Σκανδιναβούς, την τελευταία αγωνιστική.

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας αποτελεσματικά στο χώρο του κέντρου, γεγονός που.. πάγωσε τις γεμάτες εξέδρες. Μόλις το 4′ οι διεθνείς κέρδισαν την μπάλα, ο Παυλίδης έβγαλε αργοπορημένα στον Μασούρα, ο παίκτης του Ολυμπιακού σκόραρε σε τετ-α-τετ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.