Πάτησε γκάζι ο Ολυμπιακός 3-0 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα 3-0 τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League και επιβεβαίωσε ότι είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με το πόδι στο… γκάζι και στο 50’ μετά από εξαιρετική συνεργασία του Φορτούνη με τον Μπουχαλάκη και ψηλοκρεμαστή ασίστ του τελευταίου προς τον Ελ Αραμπί, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος δεν το σκέφτηκε… δεύτερη φορά και με σουτ στη γωνία έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές με τους Ουάρντα στο 66’ (κεφαλιά, που απέκρουσε ο Σα) και Ελ Καντουρί στο 69’ (μακρινό σουτ που έδιωξε ο γκολκίπερ των «ερυθρόλευκων»), όμως ο Ολυμπιακός έφτασε πιο κοντά στο γκολ, έχοντας δεύτερο δοκάρι με τον Καμαρά (ακούμπησε πρώτα τη μπάλα ο Ζίβκοβιτς και της άλλαξε πορεία).

Πώς αποκαλύφθηκε η παράλληλη επιτροπή για πολιτικές αποφάσεις… τύπου απαγόρευσης συγκεντρώσεων – Η σύνθεση και το ΦΕΚ

Ότι δεν κατάφερε ο Καμαρά στο 71’, το πέτυχε έξι λεπτά νωρίτερα, μετά από κλέψιμο, κούρσα κι ασίστ από τον Ελ Αραμπί, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη του Ολυμπιακού.

Στο 89ο λεπτό, ο Μάριος Βρουσάι έβαλε την τελική… πινελιά στο ματς για τους Πειραιώτες, καθώς πήρε ωραία πάσα από τον Ελ Αραμπί, πλάσαρε αρχικά στο δοκάρι, αλλά με δεύτερη προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 3-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά (88’ Πέπε), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (73’ Βρουσάι), Μπρούμα, Ελ Αραμπί.
ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο (78’ Σβαμπ), Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς (78’ Μουργκ), Ουάρντα, Τζόλης (88’ Λάμπρου), Κρμέντσικ (71’ Σφιντέρσκι).