Οι Μπακς του Αντετοκούνμπο πριν από το τρόπαιο – Αρχηγική εμφάνιση, νικητήριο alley oop στο 5ο ματς με τους Σανς

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, άλωσε το Φοίνιξ, επικρατώντας των Σανς με 123-119 και πήρε το προβάδισμα (3-2) στη σειρά των τελικών του NBA. Τα Ελάφια χρειάζονται πλέον μία νίκη τα ξημερώματα της Τετάρτης στην έδρα τους για να κατακτήσουν το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω στη σειρά των τελικών με 2-0, ωστόσο η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο εξαπέλυσε μία τρομερή αντεπίθεση, πήρε τρεις σερί νίκες κόντρα στους Σανς και πλέον είναι το φαβορί για τον τίτλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ, ο οποίος είχε 27 πόντους, 13 ασίστ κι ένα καθοριστικό κλέψιμο στον Ντέβιν Μπούκερ με το παιχνίδι στον πόντο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός με 32 πόντους (14/22 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και κανένα λάθος σε 41 λεπτά. Μάλιστα το alley oop και το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσαν στους Μιλγουόκι Μπακς τη μεγάλη νίκη.

Μοναδικό μελανό σημείο στη στατιστική του ήταν οι 4/11 βολές, με τους Μπακς να μην πληρώνουν την αστοχία του στο φινάλε. Καθοριστικός ήταν και ο Κρις Μίντλετον με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Να σημειωθεί ότι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε καθώς μπήκε στο ιατρικό πρωτόκολλο που προβλέπεται για τον κορονοϊό. Από πλευράς Σανς, ξεχώρισε ο Ντέβιν Μπούκερ με 40 πόντους, με τον Κρις Πολ να μετράει 21 πόντους και 11 ασίστ και τον ΝτιΆντρε Έιτον 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Μιλγουόκι. Τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο για τους Μπακς, με τους Σανς να εκμεταλλεύονται την κατάσταση και να ξεφεύγουν με 16 πόντους (37-21), σουτάροντας με 14/19.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να ανεβάσει στροφές και με μπροστάρη τον Χόλιντεϊ να κάνει μία τεράστια ανατροπή μέσα σε 6 λεπτά, μετατρέποντας το -16 σε +1 (49-50). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Μπακς μπροστά με 61-64.

Στην εξίσωση του αγώνα μπήκε κι ο Μίντλετον στην τρίτη περίοδο, με τους Μπακς να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά (94-108) και να βάζουν γερές βάσεις νίκης.

Οι Σανς δεν πέταξαν λευκή πετσέτα. Αντιθέτως, πάτησαν τέρμα το γκάζι κι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (112-120). Με τρίποντο του Μπούκερ, η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους (117-120) στο 1:24 πριν το φινάλε. Ακολούθησαν δύο χαμένες βολές του Αντετοκούνμπο κι ένα καλάθι του Πολ, με το οποίο οι Σνς πλησίασαν στον πόντο (119-120).

Το χαμένο σουτ του Χόλιντεϊ έδωσε την ευκαιρία στους Σανς για την ολική ανατροπή, αλλά ο ίδιος έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο του και βρήκε με alley-oop πάσα τον Γιάννη που κάρφωσε και κέρδισε και το φάουλ στα 13,5’’ για το 119-122. Δεν έβαλε τη βολή, αλλά έσπρωξε την μπάλα στον Μίντλετον για το επιθετικό ριμπάουντ κι ο Μίντλετον με 1/2 βολές έβαλε τους Μπακς στο +4 (119-123) στα 9,8’’. Οι Σανς απέτυχαν στην τελευταία τους επίθεση, με το Μιλγουόκι να πανηγυρίζει τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123.