Οι 6 φορές που το β΄ ημίχρονο “πλήγωσε” τον Ολυμπιακό

Το έργο του Ολυμπιακού απέναντι στην Αρσεναλ όλοι γνώριζαν ότι ήταν δύσκολο, τόσο γιατί πρόκειται για μια σπουδαία ομάδα, αλλά και γιατί οι Πειριαώτες την είχαν αποκλείσει πέρυσι.

Αυτό αποδείχθηκε και χθες, όταν οι «κανονιέρηδες», χωρίς να εντυπωσιάσουν, πήραν σκορ πρόκρισης (1-3). Ο Ολυμπιακός έκανε σοβαρά λάθη, τα οποία τελικά του στοίχισαν. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο είναι καλύτερος, αυτό δεν συνέβη χθες, καθώς δέχθηκε δύο τέρματα που του στερούν το όνειρο για συνέχεια στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Επί ημερών Μαρτίνς οι Πειραιώτες έχουν αποδείξει ότι είναι καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και έχουν πάρει πολλά παιχνίδια στην επανάληψη. Οπου υπάρχει, όμως, κανόνας, υπάρχει και η εξαίρεση.

Το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο γυρίζει τον χρόνο πίσω και παρουσιάζει τις άλλες 6 φορές, όπου, με τον Πέδρο Μαρτίνς στον πάγκο, ο Ολυμπιακός «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο.
Βέβαια, για να είμαστε και δίκαιοι, όταν αγωνίζεσαι με ομάδες όπως Μάντσεστερ Σίτι, Μίλαν, Τότεναμ το επίπεδο δυσκολίας είναι ιδιαίτερα μεγάλο, μιας και μιλάμε για ποδοσφαιρικά… μεγαθήρια.
Παρ’ όλα αυτά, μέχρι χθες, μόνο η Μπάγερν Μονάχου είχε φύγει νικήτρια από το Καραϊσκάκη, έχοντας σημειώσει δύο τέρματα στην επανάληψη.
Δείτε τις 6 αναμετρήσεις όπου ο Ολυμπιακός δέχθηκε πάνω από δύο τέρματα στην επανάληψη.

Μίλαν – Ολυμπιακός 3-1
Στις 4.10.18 ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μίλαν για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κάνει ένα εντυπωσιακό παιχνίδι και προηγούνται στο 70΄ με 0-1 χάρη στο γκολ του Γκερέρο (14΄). Όμως, ένα «μπλακ άουτ» εννιά λεπτών ήταν αρκετό για τους «ροσονέρι» να πάρουν τη νίκη. Δύο γκολ του Κουτρόνε (70΄, 79΄) κι ένα του Ιγκουαίν (76΄) έδωσαν τη νίκη στη Μίλαν με 3-1.

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 3-1
Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στις 1.10.2019 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για τη 2η αγωνιστική του Champions League. Στο ματς έχει μπει ιδανικά και προηγείται με 0-1 χάρη στο γκολ του Σεμέδο στο 37΄. Η αποβολή του Μπενζιά στο 58΄ αλλάζει τις ισορροπίες και ο Ερυθρός Αστέρας παίρνει μια νίκη που έως τότε με βάση την εικόνα του ματς φαινόταν ανέλπιστη. Βούλιτς (62΄), Μιλούνοβιτς (87΄) και Μποάκιε (90΄) οι σκόρερ των γηπεδούχων.

Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 2-3
Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν την Μπάγερν Μονάχου για την 3η αγωνιστική του Champions League. Οι Βαυαροί, οι οποίοι στη συνέχεια κατέκτησαν το τρόπαιο, έδειχναν ασταμάτητοι στον όμιλο, αλλά οι Πειραιώτες τους έβαλαν δύσκολα. Ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ στο 23΄, αλλά η ποιότητα του Λεβαντόφσκι (34΄, 62΄) μίλησε. Ο Τολισό στο 75΄ έκανε το 1-3 και ο Γκιγιέρμε τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Τότεναμ – Ολυμπιακός 4-2
Ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν στο Λονδίνο απέναντι στην Τότεναμ για την 5η αγωνιστική του Champions League. Το παιχνίδι ξεκίνησε ονειρικά για τον Ολυμπιακό, καθώς προηγήθηκε με 0-2 χάρη στα γκολ των Ελ Αραμπί (6΄) και Σεμέδο (19΄). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Ο Ντέλε Άλι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μείωσε και το δεύτερος μέρος ήταν επιθετικός μονόλογος για την Τότεναμ. Με δύο γκολ του Χάρι Κέιν κι ένα του Οριέ οι «πετεινοί» πήραν τη νίκη με 4-2.

Μαντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0
Για την 3η αγωνιστική του Champions League ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας στις 3.11.2020 τη Μάντσεστερ Σίτι. Το έργο του είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο, αλλά έχει αντέξει στο… σφυροκόπημα των Αγγλων. Ο Τόρες στο 12΄ είχε ανοίξει το σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν δύο τέρματα από τους Γκαμπριελ Ζεσούς και Κανσέλο.

Μαρσέιγ – Ολυμπιακός 2-1
Σε έναν αγώνα που κρινόταν η συνέχεια της ευρωπαϊκής πορείας των δύο ομάδων, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Καμαρά, αλλά τα δύο γκολ – πέναλτι του Παγέτ στην επανάληψη του στέρησαν τη νίκη. Παρ’ όλα αυτά το γκολ αυτό ήταν πολύτιμο για τους Πειραιώτες που συνέχισαν την ευρωπαϊκή πορεία τους στο Europa League.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ