Ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε από το Europa League με την ήττα από την Ομόνοια

Μια μαύρη σελίδα στην ιστορία του έγραψε ο ΠΑΟΚ καθώς έχασε στην Λευκωσία από την αδιάφορη Ομόνοια με 2-1 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Europa League.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ μόλις στο 9′ με τον Κακουλή, ο Τζόλης απάντησε στο 42′, αλλά ο Γκόμεζ με πέναλτι που έκανε ο Καντουρί στο 83′ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ξεκίνησε «παγωμένα» την αναμέτρηση, πράγμα που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Σε δύο περιπτώσεις ο Ζίβκοβιτς χρειάστηκε να απομακρύνει το κίνδυνο για την εστία του.

Από τον Καπραβέλο στον Μπουρλά…

Ωστόσο, στο ένατο λεπτό, ο Κακουλλής μετά από την ασταθή απόκρουση του Σέρβου να στείλει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0. Μετά το γκολ, οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν την απόδοση τους, ισορροπώντας την εικόνα του αγώνα. Με το πέρασμα του χρόνου μάλιστα ο ΠΑΟΚ πάτησε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή και στο 39’ ο Χρήστος Τζόλης «εκτέλεσε» τον Φαμπιάνο για την ισοφάριση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Σφιντέρσκι δέχθηκε το μαρκάρισμα εντός περιοχής, με τον Άγγλο διαιτητή Πόουσον να αρνείται λανθασμένα το πέναλτι.

Ο Δικέφαλος επέστρεψε στο γήπεδο έχοντας το ίδιο τέμπο, με την Ομόνοια ωστόσο να έχει τις απαντήσεις στα μετόπισθεν. Με το ρυθμό να είναι ιδιαίτερα υψηλός, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί σε δύο περιπτώσεις. Στο 50’ μάλιστα οι Κύπριοι έφτασαν ένα βήμα από το γκολ, αλλά το πλασέ του Τζιωνή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Η αναμέτρηση στα επόμενα παρέμεινε στην κόψη του ξυραφιού, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει την άμυνα της Ομόνοιας, αλλά να μην σκοράρει. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 83’ με τον Ελ Καντουρί να κάνει το πέναλτι στον Λοϊζού. Ο Γκόμεζ που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ έχασε στην Λευκωσία από την αδιάφορη και με πολλές ελλείψεις κυπριακή ομάδα…

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κούσουλος (59’ Γκόμεζ), Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59’ Λέσζακς) , Λοΐζου (85’ Έρνεστ), Τζιωνή, Βίτορ Γκόμες, Κακουλλής (21’ Σεχού), Σένε (59’ Ντούρις).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ουαγκέ (46’ Γιαννούλης), Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Σβαμπ (46’ Μουργκ), Καντουρί, Τσιγγάρας (79’ Μπίεσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι.