Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό – “Κλείδωσε” το πλεονέκτημα της έδρας

Με την τέταρτη σερί νίκη του επί του Παναθηναϊκού (68-62) ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ πήρε το ντέρμπι του πρωταθλήματος στο μπάσκετ και μαζί το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες είχαν σε εξαιρετική βραδιά για ένα ακόμη ντέρμπι “αιωνίων” τον Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ ήταν επίσης καθοριστικός για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Νέντοβιτς με 18 πόντους και ο Παπαπέτρου με 14 πόντους και 4 ασίστ, το “πάλεψαν” για τους “πράσινους”, που δεν βρήκαν λύσεις από τον πάγκο τους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς στην επίθεση, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο μακρινά σουτ από τον Νέντοβιτς και με Έβανς και Παπαγιάννη να κερδίζουν σε πρώτη φάση τη “μάχη” της ρακέτας, προηγήθηκε με 11-7 και 13-9, αλλά η είσοδος του Σλούκα στο τελευταίο δίλεπτο, “ξεκόλλησε” τον Ολυμπιακό, που με σερί 6-0, έκλεισε προηγούμενος το δεκάλεπτο, 13-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Μέικον και Παπαπέτρου έφεραν ξανά μπροστά στο σκορ τους “πράσινους”, με το προβάδισμά τους να φθάνει ακόμη και στο +6 (30-24), αλλά ο Σλούκας και πάλι, με ένα προσωπικό 5-0 και ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ στη συνέχεια, έφεραν ξανά το ματς στα ίσια, για το 34-34 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε και πάλι τον Παναθηναϊκό να ηγείται στο σκορ, αφού με συνεχόμενες καλές άμυνες του Σαντ Ρος και ένα τρίποντο του Κουβανού, βρέθηκε ξανά στο +6 με 45-39. Ο Ολυμπιακός “απάντησε” όμως ξανά με δικές του καλές άμυνες και το παιχνίδι συνέχισε πόντο πόντο, μέχρι το τρίποντο του Παπανικολάου, που έγραψε το 52-48 στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο Νέντοβιτς με 7 συνεχόμενους πόντους έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον Βεζένκοφ και ενώ ο ΜακΚίσκ έφθασε τους 18 πόντους. Οι “πράσινοι” ήταν αντίθετα άστοχοι σε κρίσιμα σουτ και έτσι δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 48-52, 62-68

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 14 (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Νέντοβιτς 18 (4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μέικον 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 2 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/7 σουτ, 2 λάθη), Φαλ 6 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (1/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 1 (0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 18 (4/4 διποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 λάθη)