Μυρίζει μπαρούτι στον Ολυμπιακό – Δύσκολη η συμβίωση Μπαρτζώκα-Σπανούλη

Τριγμούς έχει προκαλέσει στον Ολυμπιακό η ιστορία που προέκυψε στην διάρκεια του αγώνα του Ολυμπιακού με την Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά και όσα ακολούθησαν…

Ο Σπανούλης εμφανίζεται ενοχλημένος από το γεγονός ότι ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν τον χρησιμοποίησε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα με την ισπανική ομάδα. Για την ακρίβεια δεν τον έβαλε καθόλου να παίξει στην τέταρτη περίοδο, αλλά και στην παράταση όταν κρίθηκε το παιχνίδι.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν έκρυψε την δυσφορία του. Άλλαξε θέση στον πάγκο, ενώ μετά το τέλος του ματς δεν πήγε μαζί με την ομάδα στο κέντρο του γηπέδου για το καθιερωμένο «ζντό».

Στο θέμα δόθηκε συνέχεια και στην συνέντευξη Τύπου, όταν ο Έλληνας προπονητής ρωτήθηκε γιατί δεν χρησιμοποίησε τον Βασίλη Σπανούλη.

Η απάντησή του έδειξε και τον εκνευρισμό του για την ερώτηση.

Νομοσχέδιο “μαμούθ”: Επίταξη αεροσκαφών και παράταση στην καθ’ υπέρβαση απασχόληση των γιατρών

«Εγώ δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιος παίκτης στο ευρωπαϊκό μπάσκετ που θα μπει από τον πάγκο κρύος, θα πάρει τη μπάλα, θα τη σουτάρει και θα μπει μέσα. Να έχει παίξει 2-3 λεπτά πριν… Εγώ πήγα το παιχνίδι με αυτούς που κατά τη γνώμη μου το πήγα καλά, έτσι; Γιατί λίγο πριν είχαμε προηγηθεί πάλι στο σκορ. Ήταν εύκολο να πεις… Η μόνη αλλαγή που έκανα στην παράταση ήταν που έβγαλα τον Έλις κι έβαλα τον Μάρτιν.

Βασίστηκα στους περιφερειακούς που είχαμε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο ΜακΚίσικ ήταν πολύ θετικός, ο Παπανικολάου έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και δεν ήθελα να τον αλλάξω κι επίσης ο Βεζένκοφ είναι σουτέρ. Στην ουσία ψάξαμε να βρούμε ένα σουτ από τον Βεζένκοφ. Δεν έγινε, αλλά… Πάντα υπάρχει το ‘αν’, τι θα γινόταν αν κάναμε κάτι. Δεν πιστεύω γενικά ότι μπορείς να πάρεις κάποιον από τον πάγκο, να του πεις ‘Έλα, μπες μέσα και βάλε ένα νικητήριο σουτ’. Δεν το πιστεύω, για αυτό και δεν το έκανα. Βασίστηκα στο ρυθμό των παικτών που έπαιζαν μέσα και στο φίλινγκ που είχα εγώ ότι τους έβλεπα παθιασμένους κι έτοιμους για νίκη”

Για την μη χρησιμοποίηση του Σπανούλη: “Τι εννοείς ‘αν υπήρχε κάποιος λόγος;’; Αν ήταν τραυματίας εννοείτε; Δεν ήταν τραυματίας. Ήταν απόφαση δική μου να πάω με αυτούς που έπαιξαν το παιχνίδι μέχρι τέλους”.