Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση για την ΑΕΚ επί της Βόλφσμπουργκ

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια την γερμανική ομάδα και κατάφερε να πετύχει μια μεγάλη νίκη-πρόκριση με 2-1 στο ΟΑΚΑ για να βρεθεί στους ομίλους του Europa League.

Η Ένωση βρέθηκε να χάνει με 1-0 μετά το γκολ των «λύκων» στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι με 2-1 και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία.

H AEK θα μπορούσε να μπει μπροστά στο σκορ, αν ο Μάνταλος (16΄) ευστοχούσε στο πέναλτι που κέρδισε η ελληνική ομάδα. Όμως η εκτέλεσή του ήταν απογοητευτική.

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους οι Γερμανοί προηγήθηκαν (45 ΄) με τον Μεχμέντι και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι στράβωνε για την ΑΕΚ.

Όμως το δεύτερο ημίχρονο η Ένωση πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και κατάφερε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή.

Ο Σιμόες με ένα περίφημο γκολ (65΄) έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία της ισοπαλίας και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (όταν όλοι νόμιζαν ότι το παιχνίδι θα οδηγείτο στην παράταση) ο Ανσαριφάρντ έδωσε την μεγάλη νίκη (2-1) στους «κιτρινόμαυρους».

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (62′ Λιβάγια), Ολιβέιρα (87′ Ανσαριφάλντ), Γκαρσία (81′ Μαχαίρας)

Βόλφσμπουργκ: Πέρβαν, Πάουλο Οτάβιο, Γκιλαβογκί, Λακρουά, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Σλάγκερ (60′ Γκέρχαρντ), Μπρέκαλο (79′ Μπιάλεκ), Μεχμέντι, Στέφεν, Βέγκχορστ.