Με ηγέτη Ρονάλντο η Μάντεστερ Γιουν. νίκησε με 4-1 τη Νιούκαστλ

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να βάζει δύο γκολ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 4-1 τη Νιουκάστλ και είναι στην κορυφή της Premier League.

Ήταν το δεύτερο ντεμπούτο του Πορτογάλου με τους κόκκινους διάβολους 12 χρόνια μετά την αποχώρησή του και ήταν απολύτως επιτυχημένο. Τόσο σε ατομικό επίπεδο όσο και σε ομαδικό.

Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για τη Γιουνάιτεντ σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο 62′ σκόραρε ξανά, με το αριστερό εντός περιοχής, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ με 2-1 την ομάδα του, αφού είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μανκίγιο (56′)

Στο 80′ ο Φερνάντες με ωραίο σουτ έκανε το 3-1 για την ομάδα του Μάντσεστερ, με τον Λίνγκαρντ στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Στους 10 βαθμούς, επομένως, ανέβηκε η Γιουνάιτεντ, με τη Μάντσεστερ Σίτι να ακολουθεί με 9 μετά την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λέστερ χάρη στο γκολ του Μπεράρντο Σίλβα στο 62′