Ο Ολυμπιακός στις καθυστερήσεις “ξέρανε” την Μαρσέιγ

Μ ένα γκολ του Χασάν στις καθυστερήσεις του αγώνα στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 την Μαρσέιγ και ξεκίνησε νικηφόρα την φετινή του πορεία στο Champions League.

Οι ερυθρόλευκοι «πάτησαν» την Μαρσέιγ στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, χάρη στη σπουδαία κλάση του Ματιέ Βαλμπουενά και την εκτελεστική δεινότητα του Αχμέντ Χασάν.

Ο Αιγύπτιος επιθετικός που είχε περάσει ως αλλαγή στο 85’, σκόραρε στο 90+1’ και έδωσε το τρίποντο στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν ούτε στιγμή να πιστεύουν στη νίκη και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.

Απόλυτη δικαίωση για τον Μαρτίνς, που κυνήγησε μέχρι τέλους τη νίκη, δείχνοντας με τις αλλαγές του ότι ήθελε μόνο το τρίποντο και σε καμία περίπτωση δεν ήταν ευχαριστημένος με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Ολυμπιακός ξεκινάει με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή διοργάνωση και βάζει από κάτω τους Γάλλους, αλλά και την Πόρτο που ηττήθηκε στο Μάντσεστερ από την Σίτι με 3-1.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοβαθμούν στην κορυφή του ομίλου με την υπερομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Πόρτο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (78′ Φορτούνης) , Βαλμπουενά (90+3′ Σισέ), Μασούρας (84′ Χασάν), Αραμπί (90+3′ Βινάγκρε).

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Τσάλετα-Τσαρ, Αμαβί, Ρονζιέ, Γκέιγ (85′ Στρόοτμαν), Σανσόν (77′ Κουισόνς), Τοβέν (82′ Ζερμέν), Μπενεντέτο (77′ Λουίς Ενρίκε), Παγέ (76′ Ράντονιτς).