Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός- Νίκησε τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο ΟΑΚΑ σε ένα επεισοδιακό ματς

Σε έναν τελικό που ξεκίνησε με 32 λεπτά διακοπή λόγω επεισοδίων, καπνογόνων και δακρυγόνων, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προσφέρουν ιδιαίτερο θέαμα στο πρώτο μισάωρο.

Τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο ΠΑΟΚ, αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρία, ενώ υπήρχαν πολλά φάουλ και άγχος.

Προβάδισμα απέκτησε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΟΚ στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας με πέναλτι του Αϊτόρ στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης (μετά από χρήση VAR).

Στο πέναλτι υπέπεσε ο Βιεϊρίνια, που στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα χτύπησε τον Βιγιαφάνιες στο κεφάλι.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2021-2022 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ – ΠΑΟΚ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Το χρονικό του αγώνα

Επέστρεψαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο μετά τη νέα διακοπή στον τελικό κυπέλλου μεταξύ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ στον ΟΑΚΑ. Στο 34ο λεπτό και μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός και έκανε το 1-0 στο παιχνίδι δημιουργήθηκε νέα ένταση από τους οπαδούς, με πέτρα να χτυπά τον Αϊτόρ ο οποίος πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε μπροστά στους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

Ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα και οι παίκτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Αφού τα πνεύματα ηρέμησαν οι παίκτες ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να συνεχίσουν το παιχνίδι και να συμπληρωθούν τα λεπτά από το πρώτο ημίχορνο. Πάντως η σύσταση είναι αυστηρή και σύμφωνα με τον ισπανό διαιτητή σε περίπτωση νέων επεισοδίων η διακοπή θα είναι οριστική.

Με μισή ώρα καθυστέρηση η σέντρα

Νωρίτερα είχε σημειωθεί διακοπή πριν τη σέντρα καθώς παίκτες και διαιτητές έφυγαν στα αποδυτήρια λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας από καπνογόνα και χημικά που έριξαν οι οπαδοί.

Από τα μεγάφωνα γίνεται έκκληση στους οπαδούς να σταματήσουν να καίνε καθίσματα και να πετούν φωτοβολίδες και καπνογόνα προκειμένου να καθαρίσει η ατμόσφαιρα και να αρχίσει ο αγώνας.

Επεισόδια μεταξύ οπαδών

Νωρίτερα σημειώθηκαν επεισόδια μικρής έντασης μεταξύ οπαδών του Παναθηναίκού και ανδρών των ΜΑΤ λίγη ώρα πριν ξεκινήσει ο τελικός κυπέλλου.

Σύμφωνα με πληροφορίες, τα επεισόδια ήταν από μια μικρή μερίδα οπαδών οι οποίοι άρχισαν να κατευθύνονται κατά των αστυνομικών. Από τη μεριά της ΕΛΑΣ έγινε χρήση δακρυγόνων.