Ήττα για τον Τσιτσιπά από Ζβέρεφ στον ημιτελικό του Σινσινάτι – Γιατί αποδοκιμάστηκε από το κοινό (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ από τον Σάσα Ζβέρεφ, 6-4, 3-6, 7-6(4), στο τουρνουά του Σινσινάτι και δεν θα δώσει το «παρών» στον μεγάλο τελικό.

Ο Γερμανός πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Ο 23χρονος Έλληνας καθυστέρησε περίπου δέκα λεπτά να επιστρέψει από τα αποδυτήρια για το δεύτερο, με αποτέλεσμα να αποδοκιμαστεί από το κοινό. Ο αντίπαλός του διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή καθώς θεώρησε πως ο Τσιτσιπάς είχε πάρει το κινητό του κι επικοινωνούσε με μηνύματα με τον πατέρα (και προπονητή του), κάτι που όπως είναι γνωστό απαγορεύεται.

Ο Τσιτσιπάς πήρε με 6-3 το δεύτερο σετ και έφτασε να προηγείται με 4-1 στο τρίτο, ωστόσο δέχτηκε δύο μπρέικ, το παιχνίδι έφτασε στο τάι μπρέικ, εκεί που ο Ζβέρεφ επικράτησε.

Έτσι στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 7), που απέκλεισε τον συμπατριώτη του, Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2), 2-6, 6-3 και 6-3.