H Σάκκαρη ισοπέδωσε την Ρακίμοβα

Η Μαρία Σάκκαρη δεν άφησε καμία ελπίδα στην Ρωσίδα αντίπαλό της κατά τον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια  προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στον 3ο γύρο της διοργάνωσης, αφού κατάφερε να αποκλείσει στον δεύτερο γύρο την Ρωσίδα Καμίλα Ρακίμοβα με 2-0 σετ.

Η Σάκκαρη δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ όπου ο αγώνας έφτασε στο τάι-μπρέικ ωστόσο εκεί βρήκε τα πατήματα της υποχρέωσε την Ρακίμοβα σε σωρεία λαθών και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στη νίκη με 7-0 παίρνοντας το σετ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη και με καλύτερη ψυχολογία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-1) για να κερδίσει με 6-2 μετά από 6 ματς-πόιντ!

Η Σάκκαρη που βρίσκεται στο Νο 24 στη παγκόσμια κατάταξη πέρασε στον τρίτο γύρο όπου εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα αγωνιστεί την Παρασκευή.