Europa League, Ολυμπιακός – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

Ήττα που βάζει τέλος στις ελπίδες για την κατάληψη της 1ης θέση του 4ου ομίλου του Europa League υπέστη ο Ολυμπιακός από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με 1-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρ’ ότι προηγήθηκαν με τον Ελ Αραμπί νωρίς (12′), ισοφαρίστηκαν άμεσα από τον Καμάντα (17′) και ενώ είχαν μεγάλες ευκαιρίες και δικαίως διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη κάρτα που έπρεπε να δοθεί στους Γερμανούς, δέχθηκαν την ψυχρολουσία στο 90’+2′ από τον Χάουγκε και έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και αναγνωριστικές μπαλιές, αλλά ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του φάση στο ματς. Ο Αγκιμπού Καμαρά πάσαρε στον ανοιχτό χώρο για τον πολύ γρήγορο Ονιεκούρου που ξέφυγε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής όπου ο Ελ Αραμπι εκτέλεσε τον Τραπ για το 1-0.

Ο Μαροκινός μάλιστα με αυτό το γκολ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ευρωπαϊκή ιστορία των «ερυθρολεύκων» με 16 τέρματα, ξεπερνώντας Τζόρτζεβιτς και Μήτρογλου. Ο Ολυμπιακός είχε πραγματοποιήσει το καλύτερο ξεκίνημα, ενώ στο 14′ το σουτ του Εμβιλά στην κίνηση πέρασε λίγο άουτ.

Η χαρά των γηπεδούχων, ωστόσο, δεν κράτησε παρά μόλις για πέντε λεπτά, αφού στο 17΄ οι Γερμανοί ισοφάρισαν με τον Κάμαντα, που πλάσαρε τον Βατσλίκ μετά την έξοχη πάσα του Μπορέ.

Η συνέχεια ως τη λήξη του ημιχρόνου ανήκε στον Ολυμπιακό, που έχασε μεγάλες ευκαιρίες και είδε τον Λευκορώσο διαιτητή Κουλμπάκοφ να χαρίζει την κόκκινη κάρτα στον Μπαρκόκ στο 32ο λεπτό, όταν ο Μαροκινός έκανε πολύ σκληρό φάουλ στον Ρέαμπτσιουκ (τον πάτησε στον αστράγαλο) αλλά τη «γλίτωσε» μόνο με κίτρινη.

Στο 35΄ ο Μολδαβός αριστερός μπακ έβγαλε τη σέντρα από τη γραμμή του άουτ, ο Μαντί Καμαρά έκανε την πρώτη κεφαλιά αλλά ο Μασούρας δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Ένα λεπτό αργότερα και σε εξαιρετική αντεπίθεση με τον Ονιεκούρου, ο Ελ Αραμπί έβγαλε απίθανη κάθετη πάσα για τον Μασούρα, ο οποίος πλάσαρε σωστά αλλά ο Τραπ βρήκε την μπάλα με τις… τάπες κι εκείνη πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι, κόρνερ.

Στο 39΄ ο πρωταθλητής Ελλάδας έχασε νέα ευκαιρία, όταν ο Ρέαμπτσουκ βρήκε τον Μαντί Καμαρά, που έπιασε το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στον Τραπ, για να λήξει το πρώτο ημίχρονο 1-1 με τον Ολυμπιακό αδικημένο από το σκορ αλλά και από τη φάση με τον Μπαρκόκ.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου το ρεπορτάζ που μεταφέρθηκε από το κανάλι μετάδοσης του αγώνα ανέφερε ότι η διαιτητική ομάδα ζήτησε συγγνώμη από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού, ισχυριζόμενο ότι το VAR δεν λειτούργησε για 20 λεπτά, με αποτέλεσμα να χάσει η πολυτέλεια της δεύτερης ματιάς στη φάση.

Στο 57΄ οι παίκτες του Μαρτίνς έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία, όταν από νέα μπαλιά του… πλέι μέικερ Ελ Αραμπί ο Ονιεκούρου αστόχησε ελάχιστα απέναντι αλλά λίγο πλάγια αριστερά από τον Τραπ.

Με το χρόνο να κυλά οι δύο ομάδες έγιναν ιδιαίτερα προσεκτικές προκειμένου να διαφυλάξουν τον ένα βαθμό, που, σαφώς, ήταν καλύτερος από το τίποτα, αλλά στο 90΄+1 η άμυνα του Ολυμπιακού είχε βγει ψηλά και στην αντεπίθεση ο Χάουγκε βρέθηκε απέναντι στον Βατσλίκ για το 1-2.