EURO 21: Αγγλία – Ιταλία στον μεγάλο τελικό – Οι Άγγλοι κέρδισαν 2-1 τους Δανούς (vid)

Η Αγγλία προκρίθηκε στον τελικό του EURO 2021, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, την Κυριακή, 11 Ιουλίου. Οι Αγγλοι επιβλήθηκαν με 2-1 της Δανίας στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει με 1-1. Η Αγγλία «ξόρκισε την κατάρα» των αποκλεισμών στους τέσσερις προηγούμενους ημιτελικούς μεγάλων διοργανώσεων (Μουντιάλ 1990 και 2018, Ευρωπαϊκά του 1968 και 1996) και για πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια (1966) προκρίθηκε σε τελικό κορυφαίου τουρνουά.

Το «αυστηρό» πέναλτι που υπέδειξε ο Ντάνι Μακέλι (αρχικά) και στη συνέχεια συμφώνησε και το VAR, στο 103′ της παράτασης του δεύτερου ημιτελικού του Euro 2020 υπέρ των «Τριών Λιονταριών» έδωσε την ευκαιρία στον Χάρι Κέιν να πάρει το «ριμπάουντ» από την προσωρινή απόκρουση του Σμάιχελ και να στείλει την Εθνική Αγγλίας στον τελικό της Κυριακής (11/07) με αντίπαλο την Ιταλία. Η Αγγλία επιβλήθηκε με 2-1 της Δανίας, η οποία είχε προηγηθεί με τον Ντάμσγκααρντ στο 30ό λεπτό, αλλά στο 39′ με το αυτογκόλ του Κιάερ το ματς είχε έρθει στα… ίσια.

Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ στην καριέρα του απέναντι στον Δανό πορτιέρε της Λέστερ, με το αποψινό έφτασε τα 15! Παράλληλα, θέλει άλλο ένα τέρμα για να γίνει ο αρχισκόρερ των «Τριών Λιονταριών» σε μεγάλη διοργάνωση, έχοντας σκοράρει 10 φορές σε 16 ματς, όσες και ο Γκάρι Λίνεκερ.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο, Σακά (69΄ Γκρίλις – 106΄ Τρίπιερ), Ράις (95΄ Χέντερσον), Φίλιπς, Μάουντ (95΄ Φόντεν), Κέιν, Στέρλινγκ
ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (79΄ Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ (105΄ Γουίντ), Στρίγκερ Λάρσεν (67΄ Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (88΄ Γένσεν), Μέλε, Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (67΄ Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (67΄ Πόουλσεν)