Εφιάλτης στο «Θέατρο των Ονείρων» η Λίβερπουλ, 5-0 τη Γιουνάιτεντ

Η Λίβερπουλ έστησε τρελό… πάρτι στην έδρα της Γιουνάιτεντ, που πέρασε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο βλέποντας τους αντιπάλους της να «πετούν» και τους παίκτες της να τους… χαζεύουν: οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-0 στα πρώτα 45 λεπτά με πρωταγωνιστή τον ανυπέρβλητο Μοχάμεντ Σαλάχ.

Τον Σαλάχ ο οποίος στην εξέλιξη του αγώνα έφτασε στο χατ-τρικ, ενώ έγινε ο πρώτος Αφρικανός σκόρερ στην Ιστορία της Premier League με 107 τέρματα, έναντι των 104 στα οποία είχε σταματήσει ο Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο με τα γκολ των Κεϊτά (5΄) και Ζότα (14΄), οι οποίοι παρέδωσαν σκυτάλη στον «Φαραώ»: ο Σαλάχ σκόραρε στο 38΄, 45΄+5 και 50ό λεπτό, υπογράφοντας μια ιστορική νίκη για την ομάδα του στο πιο παραδοσιακό αγγλικό ντέρμπι.

Η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την Τσέλσι κι έναν πάνω από τη Μάντσεστερ Σίτι. Στο 60ο λεπτό η Γιουνάιτεντ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πολ Πογκμπά, μετά από σκληρό φάουλ στον Κεϊτά, ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο.

Σε εκείνο το σημείο οι φίλαθλοι της Μάντσεστερ άρχισαν να φεύγουν μαζικά από το γήπεδο, δείχνοντας την αντίδραση τους για την ταπεινωτική ήττα της ομάδας τους.