Άγγιξε νέο θρίαμβο το πόλο (6-6) με την Ιταλία

Μετά την μεγάλη νίκη επί της Ουγγαρίας στην πρεμιέρα, η Εθνική «άγγιξε» νέο θρίαμβο κόντρα στην Ιταλία, όμως δεν τα κατάφερε στο τέλος και ήρθε ισόπαλη στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων (6-6).

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Ιαπωνία, με την οποία θα «κονταροχτυπηθεί» την Πέμπτη (29/7) στις 12:20.

Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ με τον Αϊκάρντι από τη θέση του φουνταριστού και παρότι η Εθνική στις πρώτες επιθέσεις έμοιαζε αγχωμένη, ο Μουρίκης ισοφάρισε σε 1-1 με ωραία προσπάθεια. Από εκεί και πέρα το πρώτο οκτάλεπτο κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ.

Ξεσηκωμός για την ΕΡΤ και τον… Ιάπωνα σκηνοθέτη – Σάλος στο Twitter

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παγκόσμιοι πρωταθλητές βρήκαν γκολ με τον Λουγκάνο για το 2-1, αλλά η Ελλάδα ισοφάρισε σε 2-2 με ένα πολύ όμορφο τέρμα του Αλέξανδρου Παπαναστασίου με λόμπα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η «γαλανόλευκη» ήταν… μυθική. Με άμυνα από γρανίτη και με σερί 4-0 χάρη σε γκολ των Γενηδουνιά, Καπότση, Αργυρόπουλου και Βλαχόπουλου έκανε το 6-2 και μέχρι το τέλος του εν λόγω οκταλέπτου κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν την παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου οι Ιταλοί μείωσαν με εύστοχο πέναλτι του Φιλιόλι, ενώ στη συνέχεια με γκολ του ίδιου και του Αϊκάρντι μείωσαν σε 6-5. Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη η Ιταλία ισοφάρισε σε 6-6 χάρη σε γκολ του Ετσενίκε και αυτό ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 6-6

Οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 0-4, 4-0

Ιταλία (Καμπάνια): Ντελ Λούγκο, Ντι Φλούβιο, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Πρεσιούτι, Βελότο, Ρενζούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Μποντέγκας, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε.

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1.